Πέρασε από τη Βερδικούσια η Ακαδημία!

Στο εξ΄αναβολής παιχνίδι της 15ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Β΄ΕΠΣ Λάρισας, η Ακαδημία πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Προοδευτικής Βερδικούσιας με 1 – 3.

Καλύτερη αρχή στο παιχνίδι δεν θα μπορούσαν να είχαν φανταστεί οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι πήραν το προβάδισμα από το 5ο μόλις λεπτό. Ο Γιάννης Παπαχατζής έβγαλε πολύ ωραία για τον Στάμου, ο οποίος με πλασέ «άνοιξε» το σκορ.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να απαντήσουν στο γκολ που δέχτηκαν δημιουργώντας τη πρώτη τους μεγάλη ευκαιρία στο 34′. Ο Σινάπαλος έκανε το γύρισμα στη περιοχή και ο Μιχαλές με ανάποδο «ψαλίδι» σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι!

Αυτοί οι δύο ήταν οι πρωταγωνιστές της ισοφάρισης της Βερδικούσιας στο δεύτερο ημίχρονο. Συγκεκριμένα στο 62′ ο Σινάπαλος ανατράπηκε στην αντίπαλη περιοχή και κέρδισε το πέναλτι από τον Στάμου. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μιχαλές, ο οποίος σημάδεψε σωστά και ισοφάρισε σε 1 – 1.

Η απάντηση της Ακαδημίας Τυρνάβου ήταν άμεση και στο 71′ πήρε και πάλι το προβάδισμα. Ο Γιάννης Παπαχατζής έβγαλε ακόμη μία ασίστ, αυτή τη φορά με φάουλ και ο Κόκκας με κεφαλιά έκανε το 1 – 2. Για να φτάσουμε στις καθυστερήσεις και στο 90’+ 3′, όταν ο Γαλάρας εκτέλεσε φάουλ και ο Φραγκογούλας υπό τη πίεση του Μπουζούκα έστειλε τη μπάλα άθελά του στα δίχτυα της ομάδας του, διαμορφώνοντας το τελικό 1 – 3.

Προοδευτική Βερδικούσιας (Κώστας Μπακλαβάς): Δαούλας, Φραγκογούλας, Μάνης, Μούμος (75′ Τέλλιος), Ζερδαλής, Καρκατσέλας, Οικονόμου, Χατζής (60′ Δίχρης), Σινάπαλος, Μιχαλές, Στατήρης (75′ Διμήρης).

Ακαδημία Τυρνάβου (Νίκος Κεχαγιάς): Χαλκιάς, Παπαχατζής Β., Καλούδας (82′ Γαλάρας), Δασκαλόπουλος, Κόκκας, Μπάκος Κ., Στάμου, Παπαχατζής Γ., Ρεβήσιος, (77′ Μπουζούκας), Λόζος (60′ Σπυρόπουλος), Κατσαβός.