Πέρασε από τη Νέα Πολιτεία ο ΠΟΕ!

Ο ΠΟΕ με ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο κατάφερε να κάμψει την αντίστασης της Αστραπής Νέας Πολιτείας εκτός έδρας και να πάρει τη νίκη με 2 – 1.

Ο ΠΟΕ έτσι συνέχισε την πολύ καλή του πορεία που έχει το τελευταίο διάστημα στο πρωτάθλημα, έφτασε τους 42 βαθμούς συνολικά και ισοβαθμεί στην 6η θέση με Αμυγδαλέα και Αργυροπούλι. Ενώ η Νέα Πολιτεία παρέμεινε στους 24 βαθμούς και την 15η θέση.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που στο ματς, κατάφεραν πρώτοι να σκοράρουν, σε ένα καίρια χρονικά σημείο. Στο 43’ εκτέλεση φάουλ από τα αριστερά του Μιχάλη Κυριάκου, ο τερματοφύλακας Βασίλης Μαστοροδήμος έκανε λάθος εκτίμηση της μπάλας νομίζοντας πως θα βγει άουτ και ο Παντελής Βενέτης με προβολή από πλάγια θέση έκανε το 1 – 0.

Στο δεύτερο ημίχρονο τώρα, ξεκίνησε η αντεπίθεση για τους φιλοξενούμενους. Όταν με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, ο Δημήτρης Ματούλας με σουτ μετά από ωραία ατομική ενέργεια, νίκησε τον αντίπαλο γκολκίπερ ισοφαρίζοντας σε 1 – 1.

Οι ποδοσφαιριστές του Αλέκου Αλεξανδρή και του Αποστόλη Ευαγγέλου όμως δεν σταμάτησαν εκεί. Και στο 80ό λεπτό της αναμέτρησης, ο Θωμάς Καραμάνος με δυνατό σουτ από πλάγια θέση, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του με 1 – 2.

Τέλος να σημειώσουμε πως ο Αλέκος Αλεξανδρής αποβλήθηκε από τον ρέφερι κ. Χήτο για έντονη διαμαρτυρία.

Αστραπή Νέας Πολιτείας (Κώστας Τσότσος): Μπρέλλας, Χλωρός, Γιαγιάκος, Χασιώτης, Παπαμάνος, Μπέτσης, Τζουμάκης (55′ Μπατζέλας), Βενέτης, Φούντας, Κυριάκος, Ραμάι.

ΠΟΕ (Αλέκος Αλεξανδρής – Αποστόλης Ευαγγέλου): Μαστοροδήμος, Καραμάνος, Τσένος, Περτζιόνι, Καρλιάμπας, Πάτσης, Ταστεμερίδης, Μπούσιας, Ρούσι, Ματούλας, Γεωργούλας.