«Πέρασε» από το Βλαχογιάννι και έγινε φαβορί για τη παραμονή

Ένα από τα αποφασιστικότερα βήματα παραμονής στην Α΄ ΕΠΣ Λάρισας έκανε ο Φαλανιακός, κερδίζοντας με 2 – 0 στο Βλαχογιάννι την ομώνυμη ομάδα της Δόξας, αυξάνοντας τη διαφορά από την τρίτη θέση των πλέι-άουτ και τον υποβιβασμό στους επτά βαθμούς, κατακτώντας με το «καλημέρα» τον τίτλο του φαβορί για τη παραμονή.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν και «καθάρισαν» την υπόθεση νίκη – τρίποντο από το πρώτο κιόλας μέρος της αναμέτρησης. Στο 7ο μόλις λεπτό ο Κολοβός μετά από δική του όμορφη ατομική ενέργεια, τροφοδότησε τον Μιχάλη Δημητρέλη που με σουτ στη κίνηση άνοιξε το σκορ για τους Φαλανιώτες και παράλληλα τον δρόμο προς τη νίκη.

Στο 24ο λεπτό οι «κιτρινόμαυροι» έκαναν τα τέρματά τους, δύο, όταν ο Μιχάλης Δημητρέλης με εκτέλεση φάουλ σημάδεψε και βρήκε τον Γιώργο Πανταζή μου με κεφαλιά κέρδισε τον Βλιώρα, διαμορφώνοντας από το πρώτο 25λεπτο και το τελικό σκρο της αναμέτρησης.

Ο Δημητρέλης είχε και δύο στιγμές στο πρώτο μέρος να κάνει δύο τα προσωπικά του τέρματα στην αναμέτρηση. Αρχικά αστόχησε από θέση τετ – α – τετ, ενώ στη δεύτερη περίπτωση σημάδεψε το δοκάρι της εστίας του Βλιώρα.

Μετα το τέλος της αναμέτρησης ο ρεφερι της αναμέτρησης, κ. Τζήλος απέβαλε με κόκκινη κάρτα τον Σωκράτη Φακίτσα των γηπεδούχων για εξύβριση του επόπτη μετά τη λήξη της αναμέτρησης.

Δόξα Βλαχογιαννίου (Νίκος Φακίτσας): Βλιώρας, Μωυσίδης (80′ Γεωργούλης), Αθανασούλης, Δραγατσίκης, Μυτούλας, Καλογιάννης (40′ Πάτσης), Γκουρομπίνος (75′ Λάκης), Βίδρας, Φακίτσας Σ., Μπαντής, Ιγγλέζος (65′ Θανασούλης).

Φαλανιακός (Τάσος Μπεριτζάς – Μιχάλης Μαλαμάς): Γεωργούλας, Κολοβός, Φατούρας, Μαχαίρας, Βαρσάμης, Λυγούρας Β., Μπλέντι, Πανταζής Γ. (85′ Πάνου), Ιωαννίδης (70′ Λυγούρας Χ.), Λεσάι, Δημητρέλης (75′ Σουλιώτης).