Πέρασε από το Δίλοφο, η Αναγέννηση Φ.

Ένα γκολ ήταν αρκετό ώστε να κρίνει την έκβαση του τοπικού ντέρμπι του πρώτου ομίλου της Β΄ ΕΠΣΛ κατηγορίας ανάμεσα στον Άρη Διλόφου και την Αναγέννηση Φαρσάλων στα πλαίσια της 13ης Αγωνιστικής.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να φύγουν με ένα σημαντικό τρίποντο από την έδρα του Άρη με σκορ 0 – 1, σε ένα παιχνίδι με λίγες καλές στιγμές μπροστά από τις δύο εστίες, δύο αποβολές (σ.σ. μια κάθε ομάδα) και αρκετό αέρα καθ όλη την διάρκεια του.

Έτσι η Αναγέννηση έφτασε τους 18 βαθμούς, στην βαθμολογία και βρίσκεται στην 6η θέση με τριπλή ισοβαθμία μαζί με τον Άρη Διλόφου και την Ραχούλα, έχοντας όμως και ένα παιχνίδι λιγότερο.

Στα της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που πατούσαν καλύτερα στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και κατάφεραν να απειλήσουν στο 13′ όταν το γύρισμα του Μαλέσκα από τα δεξιά πέρασε λίγο άουτ. Ενώ πέντε λεπτά αργότερα το πλασέ του Κώστα Ζαγγανά από πλεονεκτική θέση σταμάτησε στα σώματα των αμυντικών των γηπεδούχων και πέρασε κόρνερ. Ενώ λίγα λεπτά αργότερα το πλασέ του Παλαμίδα έπειτα από εκτέλεση φάουλ πέρασε λίγο άουτ.

Οι γηπεδούχοι έχασαν την πρώτη μεγάλη ευκαιρία του αγώνα όταν στο 23′ ο Λάμπρου δοκίμασε από μακρινή απόσταση και λίγο δεξιά να εκτελέσει τον Γιαχνή με την μια η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι και στην επαναφορά ο Ρεντινόπουλος από πλεονεκτική θέση έστειλε την μπάλα άουτ.

Τρία λεπτά αργότερα έπειτα εκτέλεση πλαγίου άουτ από τα δεξιά, οι Χρήστος Ζαγγανάς και Παλαμίδας βρέθηκαν στην μικρή περιοχή με τον Παλαμίδα να γίνεται αποδέκτης της μπάλας και με κοντινό πλασέ νίκησε τον Ευθυμιάδη ανοίγοντας το σκορ.

Στο 40′ οι γηπεδούχοι έμειναν με παίκτη λιγότερο ελέω αποβολής του Καρακώστα με δεύτερη κίτρινη κάρτα για μαρκάρισμα, με τους ανθρώπους του Άρη να διαμαρτύρονται για την συγκεκριμένη απόφαση καθώς θεωρούν ότι έχει προηγηθεί φάουλ της Αναγέννησης νωρίτερα.

Το δεύτερο μέρος είχε ελάχιστες καλές στιγμές μπροστά από τις δύο εστίες με τις δύο ομάδες να αναλώνονται σε παιχνίδι κέντρου με αρκετές μονομαχίες. Στο 65′ ο Ζαγγανάς έκανε όμορφη ατομική ενέργεια πέρασε ανάμεσα από δύο αμυντικούς, πάτησε περιοχή από τα δεξιά όμως ο Ευθυμιάδης τον νίκησε στο τετ – α – τετ. Πέντε λεπτά αργότερα οι αριθμητικές ισορροπίες επανήλθαν εκ νέου καθώς ο Τέμας πήρε νωρίτερα τον δρόμο για τα αποδυτήρια καθώς είδε την δεύτερη κίτρινη κάρτα έπειτα από μαρκάρισμα.

Στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να πιέσουν και στο 75′ έχασαν μια καλή στιγμή όταν ο Φουστάνας εκτέλεσε το φάουλ από τα αριστερά, με την μπάλα να παίρνει περίεργη τροχιά όμως εν τέλει πέρασε λίγο δίπλα από τα δοκάρια του Γιαχνή.

Η τελευταία καλή στιγμή ανήκε στην Αναγέννηση όταν στο 80′ ο Μαλέσκα πάτησε περιοχή έκανε και το γύρισμα με την μπάλα να περνάει λίγο άουτ και έτσι το 0 – 1 παρέμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.

Άρης Διλόφου (Τάκης Ρόφαλης): Ευθυμιάδης, Σακελλαρίου, Χαμορούσος, Σουλιώτης, Μπανιάς, Καρακώστας, Δημουλάς, Καραχάλιας (68′ Τριανταφύλλου), Λάμπρου (46′ Φουστάνας), Λεβέντης, Ρεντινόπουλος.

Αναγέννηση Φαρσάλων (Νίκος Θεοχαρόπουλος): Γιαχνής, Ρούμπας, Αρβανιτοζήσης Γ., Μαλέσκα, Σακκάς, Μουτκανάς (65′ Κούμρια) Τέμας, Πατσιούρας, Παλαμίδας (90′ Κουκουτής), Ζαγγανάς Χρ., Ζαγγανάς Κ. (90′ Θεοχαρόπουλος).