Πέρασε από το Πουρνάρι η Ολύμπικ/Νέες Καρυές

Η Ολύμπικ/Νέες Καρυές συνέχισε με νίκη στη 14η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α΄1 ΕΠΣ Λάρισας, επικρατώντας εκτός έδρας με 4 – 2 της Αναγέννησης Πουρναρίου.

Με αυτή τη νίκη, έφτασε τους 18 βαθμούς, απομακρύνθηκε ακόμη περισσότερο από την επικίνδυνη ζώνη και βρίσκεται στην 12η θέση της βαθμολογίας. Το Πουρνάρι από την άλλη βρίσκεται στη τελευταία θέση, έχοντας μαζέψει 8 βαθμούς.

Οι φιλοξενούμενοι με τη συμπλήρωση είκοσι λεπτών αγώνα κατάφεραν να «ανοίξουν» το σκορ. Όταν ο Ταρταμπούκας με σουτ μετά από ωραία ατομική ενέργεια, έκανε το σουτ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 1 – 0.

Μάλιστα πέντε λεπτά αργότερα έφτασαν κοντά και σε δεύτερο τέρμα. Κόρνερ του Κώστα Πράπα, κεφαλιά του Τριανταφυλλόπουλου η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Το δεύτερο γκολ όμως τελικά δεν άργησε και… πολύ να έρθει.

Καθώς στο 30ό λεπτό της αναμέτρησης, ο Πράπας εκτέλεσε κόρνερ, ο Βαγγέλης Τσιώλης πήδηξε ψηλότερα από όλους και με καρφωτή κεφαλιά διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν το ίδιο δυνατά.

Και στο 49′ από πάσα του Ζήση Καφφέ, ο Νίκος Τσιώλης με σουτ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 0 – 3. Ενώ πέντε λεπτά αργότερα, ο ίδιος παίκτης με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής μετά από πάσα του Κώστα Πράπα έκανε το 0 – 4.

Το Πουρνάρι με τη σειρά του άργησε να… πάρει μπρος. Και όταν το έκανε ήταν πλέον αργά. Καθώς μέσα σε πέντε λεπτά (70′, 75′) πέτυχε δύο γκολ. Την αρχή έκανε ο Γκαντόγλου Δημήτρης με σουτ από πλεονεκτική θέση, ενώ το δεύτερο τέρμα πέτυχε ο Άλκης Νικούλης με σουτ από πλάγια θέση διαμορφώνοντας το τελικό 2 – 4.

Αναγέννηση Πουρναρίου (Μιχάλης Τζιατζιάς): Ξεσφίγγης, Ζαϊρές (70′ Γκαντόγλου), Ζιούστης, Κρητικός Θ. Β., Κρητικός Θ. Γ., Τσιαμούρας (46′ Γκουντάρας), Δημουλός (46′ Μαρτσέλο), Νεμπεγλέρας, Κρητικός Μ., Κώτσιας, Νικούλης.

Ολύμπικ/Νέες Καρυές (Βαγγέλης Μπρισίμης): Καλλιμάνης, Σιδέρης, Σέτζας, Καφφές, Περδίκης Σ., Τσιώλης Ευάγγ., Τσιώλης Ν., Ταρταμπούκας (75′ Τσιουρής), Πράπας, Ζαΐμι (55′ Κιούσης), Τριανταφυλλόπουλος (65′ Εμμανουήλ).