«Πέρασε» και από την Αμυγδαλέα ο Ηρακλής

Με τους τρεις βαθμούς της νίκης έφυγε από την Αμυγδαλέα ο Ηρακλής Λάρισας, όπου επικράτησε της τοπικής ομάδας και του Αετού με 3 – 1 για τη 16η αγωνιστική της Α΄τοπικής κατηγορίας.

Οι «κυανόλευκοι» του Χρήστου Χατζηλιάδη έφθασαν με τη νίκη αυτή τους σαράντα βαθμούς, ενώ από την άλλη, το αξιόμαχο σύνολο του Μάκη Αλεξούδη έμεινε στους δέκα τρεις βαθμούς και τη τελευταία θέση του πίνακα της βαθμολογίας.

Μόλις στο 7ο λεπτό ο Ηρακλής Γιουρσάνης με δικό του τέρμα από σέντρα του Νίκου Φορτομάρη «άνοιξε» το σκορ στον αγώνα της Αμυγδαλέας, ενώ στο μισάωρο ο Σωτήρης Περδίκης βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα με έξοχο τακουνάκι μέσα από τη μικρή περιοχή των φιλοξενουμένων.

Στο 34ο λεπτό οι «κυανόλευκοι» πήραν ξανά το προβάδισμα και πέτυχαν το 1 – 2. Ο Γιάννης Σιάρκος γύρισε τη μπάλα στον τερματοφύλακα του Αετού σε ανύποπτη φάση και ο Αντώνης Κωνσταντίνου που γλίστρησε και έχασε τον έλεγχο της μπάλας, έδωσε την ευκαιρία στον Σπύρο Ζαφειρίου να πάρει τη μπάλα και να πλασάρει από πλεονεκτική θέση για γκολ και να κάνει το 1 – 2.

Προς το τέλος της συνάντησης ο Ηρακλής πέτυχε και τρίτο τέρμα και «κλείδωσε» τη νίκη. Ο Γιάννης Χρηστίδης με σέντρα βρήκε τον Γιώργο Κακαβίτση που είχε περάσει στο παιχνίδι ως αλλαγή και ο έμπειρος επιθετικός σκόραρε, διαμορφώνοντας το τελικό 1 – 3.

Αετός Αμυγδαλέας (Μάκης Αλεξούδης): Κωνσταντίνου, Σιάρκος, Ντάσκας, Περδίκης, Παπακωστούλης (80′ Καλαϊτζής), Βαρλάγκας, Παπαδήμου (75′ Γκαραβέλης), Παρασκευούδης, Κουρούκας (70′ Πλης), Ντάλλας (30′ Φιλίππου), Παραφέστας.

Ηρακλής Λάρισας (Χρήστος Χατζηλιάδης): Καραναστάσης, Δολιάνης, Γιαννακόπουλος, Ντιντής (89′ Κυριάκης), Ψωμολιάς, Μανιώτης, Γκιουρσάνης, Νάστας (72′ Ρέψης), Φορτομάρης, Ζαφειρίου (70′ Χρηστίδης), Φώτος (81′ Κακαβίτσης).