«Πέρασε» και από το Βλαχογιάννι!

Νικητής στο γειτονικό ντέρμπι ανάμεσα σε Βλαχογιάννι και Δαμασιακό αναδείχθηκε η ομάδα του Νίκου Χρόνη με σκορ 3 – 1, αναμέτρηση η οποίδα διεξήχθη για την 9η στροφή της «μεγάλης» τοπικής κατηγορίας.

Οι «κυανόλευκοι» που συνεχίζουν την ανοδική τους πορεία έχοντας στο πάγκο του συλλόγου τον Νίκο Χρόνη έφθασαν τους δέκα έξι βαθμούς και βρίσκονται στην έκτη θέση της βαθμολογίας. Αντίθετα, η ομάδα του Νίκου Φακίτσα έμεινε στους έξι βαθμούς ύστερα και από αυτή την αγωνιστική.

Στο αγωνιστικό κομμάτι ώρα, ο Σωκράτης Φακίτσας με δικό του τέρμα στο 25ο λεπτό έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους στο σκορ, όμως ο Σωκράτης δεν φτάνει μόνος του για το Βλαχογιάννι.

Και αυτό, διότι ότι και αν καταφέρνει μέχρι τώρα ο 22χρονος μεσοεπιθετικός, στο παιχνίδι, υπάρχει ο Δαμασιακός! Η απάντηση και η ισοφάριση του σκορ ήρθε δέκα λεπτά αργότερα, με τη κεφαλιά του Γιάννη Ιωαννίδη μέσα από τη μικρή περιοχή των γηπεδούχων.

Το 1 – 1 ήταν και το σκορ ημιχρόνου, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν τη νίκη στην επανάληψη. Συγκεκριμένα, ο Θοδωρής Τσιάλτας με εντυπωσιακό σουτ από τα 35 μέτρα σημείωσε το 1 – 2 για τον Δαμασιακό, όπως και το 1 – 3 διαμορφώθηκε από τον έμπειρο μέσο με ψύχραιμο πλασέ από θέση βολής.

Δόξα Βλαχογιαννίου (Νίκος Φακίτσας): Βλιώρας, Γκουρομπίνος (79′ Γεωργούλης), Μητούλας, Αθανασούλης, Μάρκου, Μωυσίδης, Πάτσης (79′ Λάκης), Πάσος, Μπαντής, Φακίτσας, Ιγγλέζος.

Δαμασιακός (Νίκος Χρόνης): Μιγδάνης, Ντόκος, Δούκας, Ιωαννίδης (90′ Μπακαΐμης), Οικονόμου, Τσιάλτας (86′ Δεληχάς), Λέτσιος (77′ Βίδρας), Μουσιάρης, Γεωργαντζιάς, Σουγλής, Λούτσος (71′ Τιούτιος).