Πέρασε με… Πατσιωτό!

Ο Τύρναβος κατάφερε να περάσει από μία δύσκολη έδρα, επικρατώντας με 1 – 0 του Αετού Μακρυχωρίου για τη 12η αγωνιστική της Α΄ΕΠΣ Λάρισας.

img_7449

Έτσι κατάφερε να ανέβει ακόμη παραπάνω στη βαθμολογική κατάταξη, κατέχοντας την 5η θέση έχοντας μαζέψει 21 βαθμούς. Από την άλλη το Μακρυχώρι βρίσκεται στην 13η θέση με 11 βαθμούς και ευελπιστεί να επιστρέψει στις νίκες από την επόμενη αγωνιστική.

img_7446

Μόλις στο 11ο λεπτό της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι «ευτύχησαν» να πάρουν κεφάλι στο σκορ. Στη πρώτη τους λοιπόν μεγάλη στιγμή στο ματς, ο Πατσιωτός με σουτ μετά από ωραία ατομική ενέργεια «άνοιξε» το σκορ για την ομάδα του.

img_7445

Οι γηπεδούχοι προς την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι πάνω στον Πάσιο, το οποίο η κ. Τσιοφλίκη αρνήθηκε κατηγορηματικά. Η φωτογραφία ακριβώς από κάτω είναι η φάση στην οποία «φωνάζουν» για πέναλτι οι γηπεδούχοι.

img_7431

img_7434

Στο δεύτερο ημίχρονο τώρα, τα πράγματα έγιναν ακόμη πιο δύσκολα για τους γηπεδούχους. Καθώς στο 72′ ο Παναγιώτης Πάσιος αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα, διότι πάτησε εκτός φάσης τον πεσμένο Βλιώρα και άφησε την ομάδα του με δέκα παίκτες για περίπου είκοσι λεπτά.

img_7419

Μάλιστα ο Τύρναβος ενώ κοντεύαμε στην «εκπνοή» του παιχνιδιού έφτασε πολύ κοντά και σε δεύτερο τέρμα. Στο 87′ σέντρα του Τζιόλα από αριστερά, ο Πατσιωτός στη μικρή περιοχή «έπιασε» αέρα και έχασε μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του.

img_7421

Έτσι το δεύτερο ημίχρονο ολοκληρώθηκε, έχοντας την υπεροχή το Μακρυχώρι χωρίς όμως να καταφέρει να ισοφαρίσει, ενώ τη μεγάλη φάση είχε ο Τύρναβος, ο οποίος και πήρε τη νίκη με  0 – 1.

img_7455

Βέβαια στην τελευταία φάση του αγώνα το Μακρυχώρι είχε δοκάρι σε κεφαλιά του Φουσίκα μετά από εκτέλεση κόρνερ. Μετά από αυτήν την φάση το παιχνίδι ολοκληρώθηκε και ο Αετός έχασε μία ακόμη μάχη στην έδρα του.

img_7444

Αετός Μακρυχωρίου (Γιάννης Μπουρνάκας): Πουτσιάκας, Τζίκα Ντ., Τίκος, Δάσσιος, Μπουζώνας (46′ Τζαβάρας), Παυλόπουλος, Γκαμπέτας, Μάντζαρης, Φουσίκας, Αργύρης (78′ Θεοχάρης), Πάσσιος.

Τύρναβος 2005 (Χρήστος Λόλας): Γραβάνης, Τζιόλας, Ροντούλης, Γκαντρής (90’+2′ Καλέσης), Καρακάνος, Αυλογιάρης, Πατσιωτός, Ντουνούδης (90’+3′ Φούντας), Βλιώρας, Καλέσης Απ., Γκαμπέτας.