Πήρε αυτό που ήθελε και πλησιάζει!

Αυτό που ήθελε πήρε ο Εθνικός Ολύμπου απέναντι στο Λιβάδι σήμερα το απόγευμα, καθώς πανηγύρισε τη κατάκτηση των τριών βαθμών και μάλιστα, εμφατικό τρόπο!

Οι δύο ομάδες αγωνίστηκαν για τη 17η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Γ΄τοπικής κατηγορίας και ο Εθνικός Ολύμπου συνέτριψε με 5 – 2 το Λιβάδι σήμερα το απόγευμα.

Έτσι, έφθασε τους τριάντα οκτώ βαθμούς και εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο την ισοπαλία στο ντέρμπι ανάμεσα στη Συκέα και τον Δρυμό. Στην αντίπερα όχθη, το Λιβάδι έμεινε στους δέκα έξι πόντους.

Στο 12ο μόλις λεπτό της αναμέτρησης ο Βαγγέλης Στούπας πέτυχε το 1 – 0 για τους γηπεδούχους, ενώ στο 35ο λεπτό ο Λάζαρος Θώμος με δικό του τέρμα σημείωσε το 2 – 0 για τον Εθνικό Ολύμπου.

Λίγο πριν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος, το Λιβάδι μείωσε σε 2 – 1 με αυτογκόλ που σημείωσε ο Βαγγέλης Πουρουτίδης, καθώς έστειλε με κεφαλιά άθελα του τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδος του…

Στην επανάληψη τώρα και στο 55ο λεπτό, ο Τεγούσης με σουτ από πλεονεκτική θέση ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 3 – 1, ενώ τέσσερα λεπτά, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν ξανά στο παιχνίδι, καθώς μείωσαν εκ νέου σε 3 – 2, με το τέρμα του Μεταξιώτη και με σουτ έξω από τη περιοχή των γηπεδούχων.

Από εκεί και πέρα, τη σκυτάλη πήραν οι Τεγούσης και Νίκου για τους γηπεδούχους, καθώς πέτυχαν από ένα ακόμη τέρμα κι έτσι έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στη σημερινή συνάντηση… Τέλος, ο Εθνικός Ολύμπου είχε και δύο δοκάρια στον αγώνα με τους Τεγούση και Θώμο.

Εθνικός Ολύμπου (Φίλιππος Ασσυχίδης): Γκουτζουρέλας, Συμεωνίδης Γ., Γκαραγκούνης, Αλεξίου, Πουρουτίδης Ευάγγ., Αποστολίδης, Κάμπας (68′ Νίκου), Πουρουτίδης Ηρ. (68′ Μπαντής), Τεγούσης, Θώμος, Στούπας.

Γεωργάκης Ολύμπιος Λιβαδίου (Γιώργος Καρανίκας): Γεωργούλης, Καπέτης, Γκαβοτάσιος, Τζημαγιώργης, Δαμαλής, Φτεργιώτης, Χαλκιάς, Μεταξιώτης, Ντάμπος, Σούρδης, Μπαζάκης.