Πήρε αυτό που ήθελε!

Με τους τρεις βαθμούς έφυγε ο Ηρακλής Λάρισας από μία δύσκολη έδρα αυτή του Δαμασιακού, μιας και επικράτησε με το φτωχό πλην τίμιο, 0 – 1. Μοναδικός σκόρερ του αγώνα ο Δημήτρης Αποστόλου.

Η ομάδα του Γιάννη Τσακμακίδη πήρε αυτό που ήθελε από το σημερινό παιχνίδι και με τους τρεις βαθμούς της νίκης έφθασε τους τριάντα επτά, συνεχίζοντας έτσι στη πρώτη θέση της βαθμολογίας ύστερα από το πέρας της 16ης αγωνιστικής. Αντίθετα, το συγκρότημα του Νίκου Χρόνη που προσπάθησε σήμερα παρά τις απουσίες των Γιάννη Ιωαννίδη και Στέφανου Σουγλή, δεν κατάφερε να πάρει το θετικό αποτέλεσμα κι έτσι έμεινε στους είκοσι δύο πόντους και την ενδέκατη θέση του πίνακα της βαθμολογίας.

Στο αγωνιστικό κομμάτι τώρα, με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, ο Βασίλης Λόλας αστόχησε από θέση βολής για το 1 – 0, με τη μπάλα να μη του κάνει το χατήρι και να περνά λίγο έξω από την εστία του Αναστασίου.

Λίγο πριν εκπνεύσει το πρώτο μέρος και συγκεκριμένα στο 42ο λεπτό, ο Δημήτρης Αποστόλου έβαλε σε θέση οδηγού στο σκορ τον Ηρακλή Λάρισας με κεφαλιά μέσα από τη μικρή περιοχή των γηπεδούχων.

Στην επανάληψη τώρα και στο 73ο λεπτό, ο Γιάννης Χρηστίδης απείλησε από πλεονεκτική θέση για γκολ και σημάδεψε το δοκάρι της εστίας του Δημήτρη Μιγδάνη, ενώ την ευκαιρία του Κώστα Σουγλή μέσα από τη περιοχή στο 80ο λεπτό έβγαλε πάνω στη γραμμή ο Θάνος Γιαννακόπουλος κι ενώ ο Αναστασίου βρισκόταν εκτός εστίας, με το 0 – 1 να μένει μέχρι το φινάλε.

Δαμασιακός (Νίκος Χρόνης): Μιγδάνης, Γεωργατζιάς, Μπακαΐμης, Μόκας, Ντόκος (87′ Βίδρας), Μουσιάρης (70′ Οικονόμου), Τσιάλτας, Δούκας, Ραπτοτάσιος (60′ Σουγλής Κ.), Λόλας, Λούτσος.

Ηρακλής Λάρισας (Γιάννης Τσακμακίδης): Αναστασίου, Γιαννακόπουλος, Φορτομάρης, Ψωμολιάς, Μόσχος, Μπάμης, Κοντοθανάσης, Χρηστίδης (75′ Φώτος), Νάστας (85′ Σπανός), Ζαφειρίου, Αποστολου (90′ Δραγατσίκης).