Πήρε αυτό που ήθελε…

Την επιστροφή στις νίκες πανηγύρισε ο Σμόλικας Φαλάνης, εκεί όπου επικράτησε με 3 – 0 του Κιλελέρ στο γήπεδο της Φαλάνης στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής στην Α΄τοπική κατηγορία.

Έτσι, οι «πράσινοι» του Βασίλη Μπακογιάννη έφθασαν τους σαράντα ένα βαθμούς και βρίσκονται στο μείον έξι από τη δεύτερη θέση, ενώ αντίθετα, η ομάδα των Φώτη Πλίτση και Γιάννη Βαΐτση παρέμεινε στους είκοσι έξι πόντους και την ένατη θέση της βαθμολογίας.

Στο 17ο λεπτό ο Κωνσταντίνος Μακρής βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα και ευτύχησε να βάλει μπροστά τον Σμόλικα Φαλάνης στο σκορ με πλασέ έπειτα από κεφαλιά πάσα του Μάνου Πετράκη, ενώ στο 25′ ο Αλέξανδρος Κακαζούκης αυτή τη φορά σκόραρε με ψηλοκρεμαστό σουτ και έκανε δύο τα τέρματα για τους γηπεδούχους.

Στην επανάληψη του αγώνα, οι δύο ομάδες προσπάθησαν να πετύχουν γκολ με τις ευκαιρίες που είχαν στις αντίπαλες εστίες και ο Αλέξανδρος Κακαζούκης «κλείδωσε» το τρίποντο για την ομάδα του Βασίλη Μπακογιάννη στο 85′ με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και με εντυπωσιακή απευθείας εκτέλεση φάουλ!

Από τη πλευρά του το Κιλελέρ είχε δοκάρι στο 50′ με τον Μάκη Παλάσκα και χαμένες ευκαιρίες με τους Βαγγέλη Παπαχρήστο και Κώστα Κουσιώρα, ωστόσο το 3 – 0 ήταν το τελικό ματς.

Σμόλικας Φαλάνης (Βασίλης Μπακογιάννης): Γραβάνης, Τσιρογιάννης, Σκούπρας, Καρέντζος, Σέτζας (65′ Μολάς), Γκατζιούρας, Μπέτσης (85′ Ζαμπέτας), Γκατζούλης, Μακρής, Κακαζούκης, Πετράκης (35′ λ.τ. Ντούρας).

Α.Ε. Κιλελέρ (Φώτης Πλίτσης – Γιάννης Βαΐτσης): Παναγιωτόπουλος, Φορτομάρης (46′ Ζιόμπουρας), Μουρατάι, Κολιός, Παλάσκας, Καρακάνος, Αργύρης, Ξηροκώστας, Παπαγιαννούλης (46′ Καρβούνης), Παπαχρήστος (87′ Αρσενόπουλος), Κουσιώρας (87′ Θεοδωρόπουλος).