Πήρε ντέρμπι και δεύτερη θέση!

Ο Οικονόμος Τσαριτσάνης ήταν ο νικητής στο ντέρμπι με αντίπαλο τον Τύρναβο, επικρατώντας εκτός έδρας με 2 – 0 στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Α΄ΕΠΣ Λάρισας.

Αυτή η νίκη ήταν σημαντική και από βαθμολογικής άποψης, όχι μόνο γοήτρου, καθώς εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο την ήττα του Δωτιέα Αγιάς και ανέβηκε στη 2η θέση με 28 βαθμούς. Ο Τύρναβος βρίσκεται πιο χαμηλά, στην 5η θέση με 24 βαθμούς.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν «κεφάλι» στο σκορ σε ένα καίριο χρονικά σημείο που σίγουρα έπαιξε τον ρόλο του στην εξέλιξη του ματς. Συγκεκριμένα στο 44′ ωραία ενέργεια του Καλφούντζου που έβγαλε για τον Φτίκα και αυτός με πλασέ έκανε το 0 – 1.

Από την άλλη οι γηπεδούχοι στο δεύτερο ημίχρονο έχασαν σπουδαία ευκαιρία να ισοφαρίσουν στο 73′. Όταν τη καρφωτή κεφαλιά του Αποστόλη Καλέση, απέκρουσε εντυπωσιακά ο Παναγιώτης Νούσιας, κρατώντας ανέπαφη την εστία του.

Για να φτάσουμε στο 87ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν για τον Οικονόμο Τσαριτσάνης, ο Βασίλης Γκαμπέτας με σουτ μέσα από τη περιοχή, νίκησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα και διαμόρφωσε το τελικό 0 – 2 για την ομάδα του.

Τύρναβος (Χρήστος Λόλας): Γραβάνης, Γκαμπέτας Χρ. (60′ Πέρπερας), Ροντούλης, Γκαντρής, Καρακάνος, Αυλογιάρης, Πατσιωτός, Ντονούδης, Βλιώρας, Καλέσης Απ. (89′ Ουγιάρος), Γανός (64′ Τζιόλας).

Οικονόμος Τσαριτσάνης (Κώστας Κατσάρας): Νούσιας, Νάνος, Λεβέντης Γ. (85′ Μπουμπουνάρας), Σαπάκος, Μόσχος, Σακοράφας, Παληγιάννης, Καλφούντζος (57′ Παπαγιαννούλης), Φτίκας (72′ Γκαμπέτας Β.), Καραγκούνης, Χάμος.