Πήρε την άνοδο, όχι το πρωτάθλημα

Ο Πύρρος έκανε το καθήκον του, νίκησε με 2 – 0 την Έλαφο Αγιάς στην τελευταία αγωνιστική του 3ου ομίλου της Γ΄ΕΠΣ Λάρισας, εξασφαλίζοντας την άνοδό του, όχι όμως και την κατάκτηση του πρωταθλήματος, την οποία γεύτηκε η Αναγέννηση Πυργετού.

Ο Πύρρος λοιπόν, ολοκλήρωσε με νίκη το φετινό πρωτάθλημα και μπορεί να έχασε το πρωτάθλημα στην ισοβαθμία, όμως ο μεγάλος στόχος της ανόδου επετεύχθει, τερματίζοντας στη 2η θέση με 53 βαθμούς και άπαντες πρέπει να είναι ικανοποιημένοι.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, χάνοντας πολύ σπουδαία ευκαιρία να πάρουν το προβάδισμα στο 34ο λεπτό. Ο Μήτρος κέρδισε πέναλτι, την εκτέλεση ανέλαβε ο Κιόρογλου, όμως ο αντίπαλος γκολκίπερ το απέκρουσε. Όμως το γκολ δεν άργησε και πολύ να έρθει. Ήρθε μάλιστα σε ένα καίρια χρονικά σημείο. Συγκεκριμένα στο 44ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Μούρι με πλασέ μέσα από τη μικρή περιοχή σκόραρε και «άνοιξε» το σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε καθόλου και ο Πύρρος με το «καλημέρα» της «επανάληψης» έχασε μία ακόμη ευκαιρία. Ο Τσίλης σούταρε η μπάλα χτύπησε στο κάθετο δοκάρι, στην επαναφορά ο ίδιος πλάσαρε, ο γκολκίπερ απέκρουσε, η μπάλα βρήκε ξανά στο δοκάρι και κατέληξε κόρνερ.

Με τη συμπλήρωση όμως μιας ώρας αγώνα οι γηπεδούχοι «καθάρισαν» το ματς. Καθώς ο Λίτσας στο συγκεκριμένο λεπτό, βρήκε όμορφα τον Λεσάι, ο οποίος με όμορφο πλασέ νίκησε τον αντίπαλο γκολκίπερ, διαμορφώνοντας το τελικό 2 – 0.

Α.Σ. Πύρρος (Κώστας Βασίλης): Κιόρογλου, Χαϊδούσης, Λίτσα, Τσιάβος, Κάτσης, Μαρούδης, Μήτρος, Πότσης, Λεσάι, Μούρι (73′ Μουλάς), Τσίλης (70′ Θεμελής).