Πήρε τη νίκη στο δεύτερο!

Με τρία γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, η Ολύμπικ/Νέες Καρυές πήρε τη νίκη με 3 – 0 απέναντι στον ΠΑΟΛ Αβέρωφ για την 16η αγωνιστική της Α΄1 ΕΠΣ Λάρισας.

Οι γηπεδούχοι και νικητές της συγκεκριμένης αναμέτρησης, συνέχισαν με θετικό αποτέλεσμα το πρωτάθλημα φτάνοντας τους 24 βαθμούς, ισοβαθμώντας στην 8η θέση με Φιλοκτήτη, Νεάπολη και Δαμασιακό. Από την άλλη ο ΠΑΟΛ Αβέρωφ είναι στην 14η θέση με 17 βαθμούς.

Οι ποδοσφαιριστές του Βαγγέλη Μπιρσίμη κατάφερα να λύσουν τον γόρδιο δεσμό της αντίπαλης άμυνας λίγο μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα. Συγκεκριμένα στο 68ο λεπτό, ο Νίκος Τσιώλης με διαγώνιο σουτ μετά από ατομική ενέργεια σκόραρε για το 1 – 0.

Μάλιστα κατάφεραν προς το τέλος του παιχνιδιού να «σφραγίσουν» τη νίκη. Όταν στο 80′ ο Αποστόλης Ταρταμπούκας με δυνατό σουτ μετά από πάσα του Ζήση Καφφέ νίκησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα διπλασιάζοντας τα τέρματα της ομάδας του.

Το τελικό 3 – 0 διαμορφώθηκε στο 85′, όταν από πάσα του Νίκου Τσιώλη, με πλασέ ο Γιώργος Μάτος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Από την άλλη το Αβέρωφ έχασε κάποιες ευκαιρίες να ξαναμπεί στο ματς με τους Δημήτρη Βασιλίεφ και Χάρη Καρυπίδη να μη μπορούν να σκοράρουν.

Ολύμπικ/Νέες Καρυές (Βαγγέλης Μπρισίμης): Καλλιμάνης, Σιδέρης, Καφφές, Τσιώλης Ευάγγ., Τσιώλης Ν., Σέτζας, Κιούσης (65′ Εμμανουήλ), Ταρταμπούκας, Μάτος, Τριανταφυλλόπουλος, Πράπας (80′ Τσιουρής).

ΠΑΟΛ Αβέρωφ (Φώτης Πλίτσης): Μάνος, Κοτρώτσιος Αθ., Καραλής, Κοτρώτσιος Χρ., Δεμέστιχας, Θεμελής, Βασίλιεφ (88′ Νανάς), Γκουτσιούδης, Κουτσάκης (82′ Ραπτόπουλος), Καρυπίδης, Πατρίκης (65′ Ελευθέρογλου Γ.).