Πήρε τον βαθμό στο τέλος!

Ένα συναρπαστικό παιχνίδι διεξήχθη σήμερα το μεσημέρι στο γήπεδο του Χειμαδίου εκεί όπου η τοπική ομάδα και ο Θερμαϊκός Στομίου ήρθαν ισόπαλοι με σκορ 3 – 3, με τους φιλάθλους να φεύγουν ευχαριστημένοι από το γήπεδο βλέποντας έξι γκολ!

Βέβαια, ευχαριστημένες δεν έφυγαν όμως οι δύο ομάδες στη προσπάθεια που κάνουν για παραμονή στη κατηγορία, καθώς αμφότερες ήθελαν τους τρεις βαθμούς της νίκης. Πάντως, περισσότερο χαρούμενη σε σχέση με τους γηπεδούχους θα λέγαμε πως ήταν η φιλοξενούμενη ομάδα, καθώς πήρε τον βαθμό, πετυχαίνοντας το 3 – 3 στο 86ο λεπτό κι ενώ το Χειμάδι βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 3 – 1 μέχρι και το 74′.

Με το σημερινό βαθμό η ομάδα των Σπύρου Ευαγγέλου και Γιώργου Νούσιου έφθασε τους δέκα τρεις βαθμούς, όπως τόσους έχει και το συγκρότημα του Χρήστου Βλούχου μετά και το πέρας της 13ης αγωνιστικής.

Αρχικά, στο 37ο λεπτό ο Γκόγκος με όμορφη απευθείας εκτέλεση φάουλ έβαλε μπροστά το Χειμάδι στο σκορ, ενώ ο Δημήτρης Πικούλης με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έφερε το ματς στα ίσια τέσσερα λεπτά αργότερα. Πέναλτι το οποίο κέρδισε ο Γιώργος Ταπατάς ύστερα από απόφαση του κ. Καρδούλα.

Βέβαια, λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, το Χειμάδι πήρε και πάλι κεφάλι στο σκορ χάρη στο τέρμα του Αντώνη Λίταινα με πλασέ μετά από ωραία ατομική ενέργεια.

Στην επανάληψη και στο 49ο λεπτό, οι γηπεδούχοι σημείωσαν και τρίτο τέρμα. Ο Θωμάς Γκόλαντας εκτέλεσε κόρνερ και με κεφαλιά ο Σεβδαλής έστειλε τη μπάλα στο βάθος της εστίας του Δημήτρη Φωτίου για το 3 – 1.

Κάπου εκεί ωστόσο, ξεκίνησε η αντεπίθεση για το Στόμιο. Στο 75ο λεπτό ο Θερμαϊκός κέρδισε πέναλτι, καθώς από γύρισμα του Κώστα Αλβανού μέσα στη περιοχή του Χειμαδίου η μπάλα σταμάτησε στο χέρι του Παναγιωτίδη. Ο Γιάννης Θεοδώρου αυτή τη φορά πήρε την πρωτοβουλία να εκτελέσει το πέναλτι αυτό και από την άσπρη βούλα μείωσε σε 3 – 2 για τους φιλοξενούμενους.

Ακόμη, στο 86ο λεπτό σημειώθηκε το έκτο τέρμα στον αγώνα και τρίτο για το Στόμιο. Ο Δημήτρης Πικούλης με σουτ από πλεονεκτική θέση πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στην αναμέτρηση και με το σκορ να γίνεται 3 – 3, έδωσε το πολύτιμο βαθμό στο συγκρότημα του Χρήστου Βλούχου.

Α.Ο. Χειμαδίου (Σπύρος Ευαγγέλου – Γιώργος Νούσιος): Τζικόπουλος, Παναγιωτίδης, Καρανίκας, Ζαβαντής, Τόπης, Γκόλαντας, Νούσιος, Σεβδαλής, Γκόγκος, Δασκαλόπουλος, Λίταινας.

Θερμαϊκός Στομίου (Χρήστος Βλούχος): Φωτίου, Τοπάλης Μ., Πολύζος, Χλωρός, Πικούλης, Μπάτσικας, Χατζηλιόντας, Οικονόμου Ρ. (46′ Τοπάλης Άγγ.), Αλβανός Κ., Ταπατάς (46′ Σελήνης Δ.), Θεοδώρου.