Πήρε το γειτονικό ντέρμπι η Δόξα Βλαχογιαννίου

Στο γειτονικό ντέρμπι και στη πρεμιέρα του πρωταθλήματος η Δόξα Βλαχογιαννίου «χαμογέλασε», καθώς κέρδισε τον Δαμασιακό με σκορ 2 – 0.

Γεμάτο παιχνίδι τόσο από γκολ όσο και από ευκαιρίες από τις δύο ομάδες έχοντας μάλιστα και από ένα χαμένο πέναλτι.

Με το «δεξί» μπήκε στο νέο πρωτάθλημα της Α΄DE-TOX Λάρισας η ομάδα του Νίκου Φακίτσα, όπου κέρδισε με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο το συγκρότημα του Δημήτρη Μπουκουβάλα.

Το 1 – 0 για τους γηπεδούχους έγινε στο 11ο λεπτό. Ο Χρήστος Νάτσης έκανε το γύρισμα μέσα στη περιοχή του Δαμασιακού και ο Κώστας Κωνσταντινίδης κέρδισε τον Δημήτρη Μιγδάνη σημειώνοντας έτσι το πρώτο γκολ για τη Δόξα στο πρωτάθλημα.

Στο δεύτερο μέρος και στο 75ο λεπτό, ο Δαμασιακός έχασε μοναδική ευκαιρία για να φέρει το ματς με εκτέλεση πέναλτι. Ο Αντώνης Πούτας κέρδισε πέναλτι και ο Θοδωρής Τσιάλτας το εκτέλεσε, ωστόσο ο Μάκης Γεωργούλας είπε «όχι» και κράτησε το μηδέν για τους γηπεδούχους.

Επτά λεπτά μετά και μετά από σύγχυση στην άμυνα των φιλοξενουμένων, οι Αλεξίου και Νάτσης είχαν απειλήσει με σουτ, όμως στη τρίτη προσπάθεια με κεφαλιά «ψαράκι» ο Ηλίας Τσιάρας πέτυχε το 2 – 0.

Με τη συμπλήρωση των ενενήντα λεπτών αγώνα στο γήπεδο του Βλαχογιαννίου, η Δόξα έχασε την ευκαιρία να πετύχει και τρίτο τέρμα. Ο Αλεξίου κέρδισε πέναλτι και ο ίδιος ανέλαβε την εκτέλεση αυτού, όμως δεν ήταν εύστοχος, καθώς ο Δημήτρης Μιγδάνης αντέδρασε σωστά και το 2 – 0 ήταν το τελικό σκορ στην αναμέτρηση αυτή.

Πάντως, εκτός από τη φάση του πέναλτι ο Δαμασιακός είχε και ευκαιρίες με τους Αντώνη Πούτα (20′, 90′) και Παναγιώτη Ραπτοτάσιο (32′), με αυτές όμως να μη καταλήγουν σε γκολ για το συγκρότημα του Δημήτρη Μπουκουβάλα…

Δόξα Βλαχογιαννίου (Νίκος Φακίτσας): Γεωργούλας, Μητούλας (75′ Φράντζας), Λιάκος, Κολιός, Πέτρου (80′ Τασιούλης Ν.), Σαΐτης, Κωνσταντινίδης, Λάκης Ν. (46′ Τσιάρας), Ράχης (85′ Λάκης Δ.), Νάτσης, Αλεξίου.

Δαμασιακός (Δημήτρης Μπουκουβάλας): Μιγδάνης, Πούτας, Καρακάνος, Ιωαννίδης, Γεωργατζιάς, Μουσιάρης, Τσιάλτας, Λόλας, Λούτσος (86′ Βίδρας), Λέτσιος (70′ Δαούλας), Ραπτοτάσιος (46′ Μπακαΐμης).