Πήρε το γειτονικό ντέρμπι ο Άγιος Θωμάς

Με τους τρεις βαθμούς της νίκης έφυγε από το γήπεδο της Νεάπολης στο γειτονικό ντέρμπι ο Άγιος Θωμάς ο οποίος και επικράτησε του Ίκαρου Νεάπολης με 1 – 2.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τους γηπεδούχους αφού στο 9ο λεπτό έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Μητσιάκο να κάνει το σουτ και την μπάλα να κατευθύνεται προς το τέρμα με τον Τσίρκα να διώχνει εσπευσμένα με τα πόδια.

Στο 12ο λεπτό ο Ευαγγέλου εκτέλεσε ένα φάουλ για τον Ίκαρο με τον Ζαφειράκη να πετάγεται για την κεφαλιά προ του Σαλοκανά με την μπάλα όμως να περνά λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων.

Στο 29ο λεπτό οι γηπεδούχοι έχασαν και πάλι ευκαιρία με τον Κοτσίρα από τα δεξιά να βγάζει μία γλυκιά σέντρα και τον Μητσιάκο να πιάνει την κεφαλιά και τον Σαλοκανά να εξουδετερώνει την μπάλα με δεύτερη απόκρουση αφού η πρώτη ήταν ασταθής.

Και εκεί που όλα έδειχναν ότι οι δύο ομάδες θα οδηγηθούν ισόπαλες στα αποδυτήρια ήρθε ο Καραγιάννης να αλλάξει την ροή του παιχνιδιού αφού μετά από πάσα του Δοξαριώτη, με κοντινή προβολή έβαλε μπροστά την ομάδα του στο σκορ και έκανε το 0 – 1.

Στο 54ο λεπτό οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά στην ισοφάριση με τον Ζαφειράκη αφού βγήκε απέναντι από τον Σαλοκανά με το σουτ του όμως να είναι αδύναμο χάνοντας έτσι μεγάλη ευκαιρία για την ομάδα του.

Ωραία σέντρα από τον Μητσιάκο στο 56ο λεπτό με αποδέκτη τον Ζαφειράκη με την κεφαλιά του οποίου εξουδετέρωσε δύσκολα ο Σαλοκανάς σε κόρνερ.

Ισοφάριση και 1 – 1 στο 59ο λεπτό για τον Ίκαρο με κοντινή προβολή του Χρήστου Ζαφειράκη μετά από την πάσα του Μητσιάκου μέσα στην μεγάλη περιοχή.

Στο 67ο λεπτό με ωραία ενέργεια του Σχοινά για τον Άγιο Θωμά ο ίδιος βγήκε απέναντι από τον Τσιάρα και με σουτ η μπάλα κατέληγε στα δίχτυα με τον Αντώνη Μπουχλαριώτη να επεμβαίνει και να διώχνει μακρυά, σώζοντας την ομάδα του από σίγουρο γκολ.

Στο 71ο λεπτό ο Άγιος Θωμάς μπήκε ξανά μπροστά στο σκορ με τον Εμμανουήλ να κάνει μία όμορφη απευθείας εκτέλεση φάουλ με τον Τσιάρα να δηλώνει ανήμπορος να αντιδράσει και την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του με το σκορ να γίνεται 1 – 2 για τους φιλοξενούμενους.

Η τελευταία φάση του παιχνιδιού ανήκει στους γηπεδούχους αφού προσπάθησαν με αλλεπάλληλες επιθέσεις να φτάσουν στην ισοφάριση του σκορ με τον Σαλοκανά όμως να αποκρούει ενστικτωδώς την κεφαλιά του Μητσιάκου μετά από σέντρα του Κοσμά και να κρατά την νίκη του Αγίου Θωμά στα χέρια του.

Most Valuable Player… Χρήστος Ζαφειράκης

Ο Χρήστος Ζαφειράκης με την σημερινή του εμφάνιση, χρίζεται δίκαια ο παίκτης του αγώνα αφού παρόλο που η ομάδα του ηττήθηκε αυτός προσπάθησε να κάνει τα μέγιστα και κατάφερε να πετύχει και το τέρμα της ισοφάρισης. Αν ήταν λίγο πιο τυχερός στις ευκαιρίες που του παρουσιάστηκαν στο παιχνίδι τότε σαφώς θα είχε σημειώσει και άλλο τέρμα.

Ίκαρος Νεάπολης (Αντώνης Μπουχλαριώτης): Τσιάρας, Κοτσίρας, Συμεωνίδης, Κοσμάς, Παπαευαγγέλου, Αβραμούλης(82′ Σακελλαρίου), Μπουχλαριώτης, Καραγιάννης, Ευαγγέλου, Μητσιάκος, Ζαφειράκης.

Άγιος Θωμάς (Βασίλης Κυριάκος): Σαλοκανάς, Τσιάρας, Τσίρκας(77′ Μούτζιας), Αβραμούλης, Δοξαριώτης, Αποστόλου, Χατζηνίκος, Σχοινάς, Καραγιάννης, Εμμανουήλ(90+3 Κασιδιάρης), Ρομοσσός(58′ Λούτας).

Αναστασίου Γ., Ντανταλής, Μαστορογιάννης.