Πήρε το ντέρμπι και επέστρεψε στη πρώτη θέση!

Με τους τρεις βαθμούς της νίκης έφυγε από το Ελευθεραί η Α.Ε. Βουναίνων και το συγκρότημα του Βαγγέλη Τζιόλα επέστρεψε στη πρώτη θέση!

Στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής τα Βούναινα πανηγύρισαν μία σπουδαία εκτός έδρας νίκη κι έτσι έφθασαν τους είκοσι επτά βαθμούς.

Στον αντίποδα, το σύνολο του Άκη Ταυλαρίδη δεν κατάφερε να πάρει το θετικό αποτέλεσμα κι έμεινε στους είκοσι τρεις βαθμούς και την έκτη θέση.

Στο 15ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι με τον Γιώργο Ελευθέρογλου και ο Χρήστος Δαλαμπύρας ήταν εύστοχος από τα έντεκα βήματα για το 0 – 1.

Στο 37ο λεπτό ο Μιχάλης Δημητρέλης απάντησε με δυνατό σουτ και η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Σοφοκλή Μπιμπλιτζή.

Λίγο πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο, ο Στράτος Ζιάρρας κέρδισε τον πορτιέρο των Βουναίνων και το 1 – 1 ήταν το σκορ ημιχρόνου.

Προς το τέλος της αναμέτρησης ο Γιώργος Ελευθέρογλου σκόραρε για την ομάδα του Βαγγέλη Τζιόλα στο 82ο λεπτό και οι φιλοξενούμενοι πήραν τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Μάλιστα, οι Γιώργος Ελευθέρογλου (70′) και Θοδωρής Γεωργούλας (85′) είχαν και δύο δοκάρια σε προσπάθειες τους για τα Βούναινα.

Α.Ο. Ελευθερών (Άκης Ταυλαρίδης): Φιλοκώστας, Ανυφαντής, Γιωτόπουλος, Ζησόπουλος, Μιχαλόπουλος, Μακρίδης, Καλφούντζος, Ζιάρρας, Μπλάντας, Δημητρέλης (75′ Μασρί), Κυριάκης (70′ Παπαδόπουλος).

Α.Ε. Βουναίνων (Βαγγέλης Τζιόλας): Μπιμπλιτζής, Σουφχάρας, Μερτζανίδης, Νταναβάρας, Βλησαρούλης, Χατζόπουλος, Χριστοδούλου, Σέτζας, Ελευθέρογλου, Γεωργούλας (87′ Ρουμελιώτης), Δαλαμπύρας (80′ Αθανασιάς).