Πήρε το ντέρμπι και κατέχει τη πρωτιά το Αβέρωφ!

Με εντυπωσιακό τρόπο πέρασε από το Ελευθεραί το Αβέρωφ, καθώς επιβλήθηκε της τοπικής ομάδας με 4 – 0, με τα τέσσερα γκολ να σημειώνονται στην επανάληψη του αγώνα στο ντέρμπι που διεξήχθη για τη 14η στροφή της Α΄1 τοπικής κατηγορίας.

Η ομάδα του Δημήτρη Κουκουλιάφκα πήρε ένα «σπουδαίο» διπλό σε μία δύσκολη έδρα, αυτή του Ελευθεραί και εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο την ισοπαλία της Αμπελιάς με το Μεσοχώρι. Έτσι, το Αβέρωφ συνεχίζει τη προσπάθεια του από τη πρώτη θέση της βαθμολογίας έχοντας τριάντα ένα βαθμούς.

Στον αντίποδα, τα «λιοντάρια» του Άκη Ταυλαρίδη δεν κατάφεραν να πάρουν το θετικό αποτέλεσμα έχοντας και παίκτη λιγότερο μετά από απόφαση του ρέφερι κ. Αντωνίου, με τους γηπεδούχους να δέχονται την ήττα στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο γήπεδο του Ελευθεραί.

Το πρώτο ημίχρονο για τις δύο ομάδες πέρασε χωρίς κάτι σημαντικό, πλην της φάσης του 8ου λεπτού, όπου ο νεοαποκτηθείς, Παντελής Βενέτης δεν κατάφερε από το σημείο του πέναλτι να κερδίσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα και με πλασέ έστειλε τη μπάλα λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Κατοτικίδη.

Στο δεύτερο μέρος τώρα και σε τέσσερα λεπτά (53′) και (57′), ο Ηλίας Λιλολάρι με δύο δικά του τέρματα έβαλε μπροστά το Αβέρωφ στο σκορ, ενώ στο 65ο λεπτό ο αρχηγός των γηπεδούχων, Κολοβός δέχθηκε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα από τον κ. Αντωνίου και πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια. Τη πρώτη κάρτα είχε δεχθεί στα πρώτα λεπτά του αγώνα για φάουλ σε μαρκάρισμα σε αντίπαλο ποδοσφαιριστή.

Στο 73ο λεπτό ο Γιώργος Κυριάκος ανέβασε τον δείκτη του σκορ με δικό του τέρμα, ενώ με τη συμπλήρωση ενενήντα λεπτά παιχνιδιού, το Αβέρωφ πέτυχε και τέταρτο τέρμα, με σκόρερ τον Ηλία Λιλολάρι που σημείωσε χατ – τρικ!

Πάντως, οι γηπεδούχοι «φωνάζουν» για περίπτωση πέναλτι στο 20′ σε ανατροπή του Κώστα Χατζή από αμυντικό των φιλοξενουμένων, με τον κ. Αντωνίου να έχει διαφορετική άποψη και να δίνει συνέχεια στο παιχνίδι…

Α.Ο. Ελευθεραί (Άκης Ταυλαρίδης): Μόσιαλος, Βασιλόπουλος, Καρβούνης (67′ Γεωργουλόπουλος), Βλησαρούλης, Κολοβός, Χατζής Γ. (60′ Ποντίκας), Βατμανίδης (46′ Θεοδώρου), Χατζής Κ., Καραγκιόζης, Βενέτης (65′ Ανυφαντής), Παιδής.

ΠΑΟΛ Αβέρωφ (Δημήτρης Κουκουλιάφκας): Κατωτικίδης, Στεργίου (66′ Στεργιούλας), Κοτρώτσιος Α., Κοτρώτσιος Χρ. (80′ Ντέκας), Μούτσα, Λιλολάρι, Μπαρούτας (65′ Ελευθέρογλου), Γραμμένος, Κουσιάς, Κυριάκος, Μπαστούνης (70′ Ντελημπάσκης).