Πήρε το ντέρμπι και πάτησε κορυφή!

Νικήτρια στο σημερινό ντέρμπι του 3ου ομίλου της Γ΄τοπικής κατηγορίας αναδείχθηκε η Αιγάνη, όπου κέρδισε στο γήπεδο της τη Λάρισα ’88 με 3 – 1, με τη νίκη να έρχεται στην επανάληψη!

Έτσι, το τρίποντο για την ομάδα του Δημήτρη Αλεξίου ήρθε στο δεύτερο μέρος και η Αιγάνη έφθασε τους δέκα τρεις βαθμούς, με αυτή να βρίσκεται και στη κορυφή της βαθμολογίας.

Στον αντίποδα, το συγκρότημα του Λάζαρου Λαζαρίδη που προσπάθησε για το θετικό αποτέλεσμα, δεν τα κατάφερε και βρίσκεται στη πέμπτη θέση του πίνακα της βαθμολογίας με εννέα βαθμούς ύστερα και από την 6η αγωνιστική.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, ο Ρουμπιές με διαγώνιο σουτ από τα αριστερά κέρδισε τον Στεφούδη και έκανε το 1 – 0 για τους γηπεδούχους, ενώ οι φιλοξενούμενοι απάντησαν οκτώ λεπτά μετά.

Ο Γιάννης Τζήκας σούταρε από πλάγια θέση και δεξιά και ο Παναγιωτόπουλος απέκρουσε αρχικά, όμως δεν μπλόκαρε τη μπάλα και ο Αποστολόπουλος που μπήκε στη φάση πλάσαρε από κοντά κι έφερε το παιχνίδι στα ίσια.

Στο δεύτερο ημίχρονο τώρα, η Αιγάνη ήταν πιο αποτελεσματική στις ευκαιρίες που παρουσιάστηκαν στους δύο συλλόγους και ο Πάσιος με ωραίο πλασέ πέτυχε το 2 – 1 στο 70ο λεπτό.

Μάλιστα, πέντε λεπτά αργότερα, ο Χαράλαμπος Γκαραγκούνης που είχε περάσει νωρίτερα στο παιχνίδι ως αλλαγή, βρήκε δίχτυα με πλασέ από πλεονεκτική θέση και διαμόρφωσε το τελικό σκορ στη σημερινή αναμέτρηση.

Όλυμπος Αιγάνης (Δημήτρης Αλεξίου): Παναγιωτόπουλος, Πιρόλ, Μπούλαρι Τζ., Χριστοδούλου, Ριζάκης, Ζάχος (55′ Γκαραγκούνης Χ.), Μπούλαρι Λ., Ρουμπιές, Τάκης, Γκαραγκούνης Σπ., Πάσιος.

Λάρισα ’88 (Λάζαρος Λαζαρίδης): Στεφούδης, Κωνσταντίνου Γ., Ντριβαλάς, Τζήκας, Τσιούκαρης, Κολώνας, Κωνσταντίνου Β. (77′ Ναστούδης), Γεράκης (81′ Φύλογλου), Αποστολόπουλος, Σαμαράς, Μακρυνίκας.