Πήρε το ντέρμπι και «πάτησε» κορυφή!

Η πολύ καλή πορεία που έχει τον τελευταίο καιρό ο Παναγροτικός Νίκαιας, είχε ως αποτέλεσμα ο σύλλογος να βρίσκεται στη κορυφή του 2ου ομίλου της Β΄τοπικής κατηγορίας μετά και το πέρας της 5ης αγωνιστικής!

Το συγκρότημα του Βασίλη Ταχτιντή επικράτησε σήμερα με 3 – 2 του Ιπποκράτη εκτός έδρας στο γήπεδο «Γ. Μητσιμπόνας Β΄» κι έτσι έφθασε τους έντεκα βαθμούς με τη Νίκαια να βρίσκεται στη πρώτη θέση μαζί με τον Προμηθέα που ήρθε ισόπαλος με τη Ραχούλα.

Αντίθετα, το σύνολο του Θανάση Κολονιώτη που προσπάθησε σήμερα για το θετικό αποτέλεσμα, βρίσκεται σε απόσταση… «αναπνοής» από τη πρωτιά και μόλις ένα βαθμό, ύστερα από αυτή την αγωνιστική.

Με το «καλημέρα» η Νίκαια «άνοιξε» το σκορ, με σκόρερ τον Θάνο Τριανταφυλλόπουλο ύστερα από ωραία σέντρα του Καραφέρια, ενώ στο 25ο λεπτό ο Ηλίας Χριστοδούλου έκανε δύο τα τέρματα για τον Παναγροτικό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, με αυτό να το κερδίζει ο ίδιος ύστερα από απόφαση του κ. Γρηγοριάδη.

Στην επανάληψη και στο 55ο λεπτό, η ομάδα του Βασίλη Ταχτιντή ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 0 – 3, με σκόρερ και πάλι τον Θάνο Τριανταφυλλόπουλο μετά από ιδανική σέντρα του Ηλία Χριστοδούλου.

Δέκα πέντε λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν σε 1 – 3 με σκόρερ τον 16χρόνο Στέφανο Κουταλιά, ενώ με τη συμπλήρωση των 80 λεπτών αγώνα, ο Ιπποκράτης μπήκε για τα καλά ξανά στο ματς, καθώς ο Μπούζο με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι άλλαξε το σκορ κι έκανε το 2 – 3.

Βέβαια, ο Παναγροτικός είχε και δύο καλές στιγμές στον αγώνα με τους Χριστοδούλου (48′) και Ντουρουντάκη (70′), με αυτές να σταματούν στο δοκάρι της εστίας του νεαρού πορτιέρο, Σκάρλου, με το 2 – 3 να είναι και το τελικό σκορ στη σημερινή συνάντηση.

Τέλος, οι άνθρωποι του Ιπποκράτη διαμαρτύρονται για μία φάση στις καθυστερήσεις του αγώνα, όπου ζήτησαν πέναλτι σε χέρι αμυντικού της Νίκαιας και ο κ. Γρηγοριάδης έδωσε συνέχεια στον αγώνα. Μάλιστα, ο Ιπποκράτης εκφράζει πολλά παράπονα για τη συνολική διαιτησία του ρέφερι στο σημερινό παιχνίδι.

Ιπποκράτης (Θανάσης Κολονιώτης): Σκάρλος, Καλόγηρος, Μονάντερος, Παπαδημητρίου, Φραχόλι Ότ., Τσουμάνης, Μπούζο, Μπλάνας, Φραχόλι Ρ. (46′ λ.τ. Κουταλιάς), Γκόλαντας, Δημόπουλος (35′ λ.τ. Κατσαπλιάκας (80′ Μαραμής)).

Παναγροτικός Νίκαιας (Βασίλης Ταχτιντής): Χαβίλας, Πουρτσίδης (46′ Ντουρουντάκης), Ψαρούλης, Σουπεκιώτης, Πανδρεμένος, Ξιώνης (60′ Σακελλαρίου), Καραφέριας (70′ Τίκας), Σώκος, Γκατζούλης (80′ Ανδρεόπουλος), Τριανταφυλλόπουλος, Χριστοδούλου.