Πήρε το ντέρμπι ο Ηρακλής και ανέβηκε μόνος πρώτος στη βαθμολογία!

Χάρη σε δύο γκολ των Νίκου Φορτομάρη (55′) και Γιώργου Φώτου (90′), ο Ηρακλής Λάρισας επικράτησε με 2 – 0 του Σμόλικα Φαλάνης στο ντέρμπι της 19ης αγωνιστικής της Α΄τοπικής κατηγορίας.

Ένα σπουδαίο παιχνίδι διεξήχθη στο Δημοτικό γήπεδο της Φαλάνης, εκεί όπου ο Σμόλικας κάτω από δύσκολες συνθήκες και πολύ αέρα υποδέχθηκε τον Ηρακλή Λάρισας, με την ομάδα της Νεάπολης να παίρνει τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Με αυτή τη νίκη λοιπόν η ομάδα του Χρήστου Χατζηλιάδη έφθασε τους σαράντα εννέα βαθμούς και βρίσκεται μόνη πρώτη στη βαθμολογία μετά και την ισοπαλία του Φαλανιακού στο Δαμάσι.

Αντίθετα, το συγκρότημα του Βασίλη Μπακογιάννη που αγωνίστηκε με πολλούς νέους ποδοσφαιριστές σε ηλικία, μετά και τον άτυχο Γιώργο Μάτο που υπέστη ολική ρήξη χιαστού και τη θέση του πήρε ο Ζαμπέτας στην επιθετική γραμμή, προσπάθησε για το θετικό αποτέλεσμα, με αυτό να μην έρχεται για τους «πράσινους» και τον Σμόλικα να παραμένει σταθερά στη τρίτη θέση του πίνακα της βαθμολογίας με τριάντα οκτώ βαθμούς.

Στο 3ο λεπτό του αγώνα ο Λάμπρου απείλησε με σουτ από πλάγια θέση και ο Γιάννης Γραβάνης αντέδρασε σωστά, όπως ο έμπειρος επιθετικός απέκρουσε και το σουτ του Ηρακλή Γκιουρσάνη μετά από δύο λεπτά.

Μετά από αυτές τις δύο ευκαιρίες των φιλοξενουμένων, ο Σμόλικας ισορρόπησε κάπως το παιχνίδι και ο Βασίλης Γκατζιούρας δοκίμασε ένα σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή του Ηρακλή στο 9ο λεπτό, ωστόσο η μπάλα πέρασε έξω από την εστία του Πέτρου Καραναστάση.

Το πρώτο μέρος πέρασε χωρίς γκολ για τις δύο ομάδες, ενώ στο 55ο λεπτό ο Νίκος Φορτομάρης «άνοιξε» το σκορ στον αγώνα με ωραίο τελείωμα από θέση βολής μετά από πάσα του Ηρακλή Γκιουρσάνη.

Στο 70ο λεπτό ο Αλέξανδρος Κακαζούκης σημάδεψε με σουτ το κάθετο δοκάρι της εστίας του Πέτρου Καραναστάση και έφθασε κοντά στην ισοφάριση του σκορ, ενώ πέντε λεπτά μετά ο Κωνσταντίνος Μακρής απείλησε με σουτ και έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ.

Στη συνέχεια του ματς και στο 90ο λεπτό, ο Γιώργος Φώτος που είχε περάσει στο ματς ως αλλαγή, έκανε δύο τα τέρματα για τους φιλοξενούμενους, με τη νίκη αυτή όπου και έφερε τη πρώτη θέση στην ομάδα της Νεάπολης, μετά και την ισοπαλία του Φαλανιακού στο Δαμάσι απέναντι στη τοπική ομάδα.

Σμόλικας Φαλάνης (Βασίλης Μπακογιάννης): Γραβάνης, Τσιρογιάννης (70′ Μαχούχας), Σέτζας, Σκούπρας, Καρέτζος, Μπέτσης, Μακρής, Γκατζούλης, Γκατζιούρας, Ζαμπέτας (65′ Ντούρας), Κακαζούκης.

Ηρακλής Λάρισας (Χρήστος Χατζηλιάδης): Καραναστάσης, Λάμπρου, Φορτομάρης, Ψωμολιάς, Γιαννακόπουλος, Μανιώτης (73′ Ντιντής), Γκιουρσάνης (87′ Δολιάνης), Νάστας, Χρηστίδης (77′ Φώτος), Ζαφειρίου, Κακαβίτσης.