ΣΜΟΛΙΚΑΣ ΦΑΛΑΝΗΣ 2016 - 2017 - ΠΑΝΗΓΥΡΙΚΟ - ΓΚΟΛ

Πήρε το ντέρμπι ο Σμόλικας!

Ότι δεν κατάφερε να κάνει πέρυσι σε τρία ματς (Πρωτάθλημα – Κύπελλο, δύο ισοπαλές και μία ήττα), έκανε με το «καλημέρα» της νέας σεζόν, ο Σμόλικας Φαλάνης. Σε ένα από τα πιο παραδοσιακά ντέρμπι της κατηγορίας, ο Σμόλικας Φαλάνης επικράτησε με 0 – 1 του Φαλανιακού με γκολ του Γιώργου Κακαβίτση στο 52′.

img_1858-copy

Μετά από αυτή τη νίκη, ο Σμόλικας Φαλάνης έφτασε στους 6 βαθμούς στο πρωτάθλημα της Α΄ΕΠΣ Λάρισας σε πέντε αγώνας και βρίσκεται στην 9η θέση σε ισοβαθμία με τη Γιάννουλη. Ενώ ο Φαλανιακός έμεινε στους 4 βαθμούς και βρίσκεται στη 13η θέση.

img_1860-copy

Στο πρώτο ημίχρονο οι ομάδες είχαν ως πρωτεύον σκοπό να κρατήσουν το «μηδέν» στα μετόπισθεν και μετέπειτα να απειλήσουν την αντίπαλη άμυνα. Ως εκ τούτου Φαλανιακός και Σμόλικας Φαλάνης αλληλοεξουδετερώθηκαν με τους παίκτες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια χωρίς σκορ.

img_1864

Στο δεύτερο μέρος και λίγο πριν την συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα. Συγκεκριμένα στο 52ο λεπτό της αναμέτρησης μετά από εκτέλεση φάουλ του Βασίλη Σκούπρα, η μπάλα χτύπησε στο κάθετο δοκάρι και στην επαναφορά ο Γιώργος Κακαβίτσης έκανε το 0 – 1.

img_1865

Στη συνέχεια της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ισοφαρίσουν δημιουργώντας κάποιες ευκαιρίες, όμως οι Νίκος Βαρσάμης, Γιάννης Κόκκινος και Δημήτρης Παπαγεωργίου δεν μπόρεσαν να τις εκμεταλλευτούν και να σκοράρουν.

img_1869

Ενώ παράλληλα υπήρχε και μία χαμένη για τον Σμόλικα με τον Γιώργο Κακαβίτση, να μη καταφέρνει να πετύχει δεύτερο γκολ. Ωστόσο μέχρι το τέλος της αναμέτρησης το σκορ δεν άλλαξε, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν τη νίκη με 0 – 1.