ΣΥΚΟΥΡΙΟ 2016 - 17 ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΣ

Πήρε το ντέρμπι το Συκούριο!

Γειτονικό ντέρμπι επιφύλασσε η 8η αγωνιστική της Α΄1 ΕΠΣ Λάρισας, με τον Κίσσαβο Συκουρίου να φιλοξενεί την Αναγέννηση Πουρναρίου και να παίρνει τη νίκη με 3 – 1!

Το Συκούριο μετά από αυτή τη νίκη πρόσθεσε ακόμη τρεις βαθμούς στη συνολική του βαθμολογία, φτάνοντας τους 15 και την 6η θέση της βαθμολογικής κατάταξης. Από την άλλη το Πουρνάρι παρέμεινε στους 5 βαθμούς υποχωρώντας στη 15η θέση.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που απείλησαν πρώτοι στο ματς, φτάνοντας μάλιστα πολύ κοντά στο γκολ. Με τη ολοκλήρωση του πρώτου τετάρτου στο παιχνίδι, ο Εμίλιο Σενκάι έκανε το σουτ με τη μπάλα να χτυπάει στη συμβολή των δοκών!

Ωστόσο τρία λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι αποδείχτηκαν πιο αποτελεσματικοί. Καθώς ο Ορέστης Γαρυφαλλόπουλος με πλασέ από πλεονεκτική θέση νίκησε τον αντίπαλο γκολκίπερ «ανοίγοντας» το σκορ για την ομάδα του.

Η απάντηση όμως του Συκουρίου ήταν άμεση, καθώς του πήρε μόλις τέσσερα λεπτά για να ισοφαρίσει. Στο 22ο λεπτό της αναμέτρησης, με πλασέ του Ηλία Μαυρομάτη από πλάγια θέση μετά από πάσα του Δημήτρη Πλιάγκα το 1 – 1 να πραγματοποιήθηκε.

Μάλιστα πριν καλά καλά προλάβει να συνέλθει το Πουρνάρι οι γηπεδούχοι πέτυχαν κι άλλο τέρμα. Στο 25ο λεπτό, με πλασέ ο Εμίλιο Σενκάι μετά από πάσα του Δημήτρη Πλιάγκα, έφερε τα πάνω – κάτω στο ματς κάνοντας το 2 – 1.

Στο δεύτερο ημίχρονο τώρα το Συκούριο «κλείδωσε» τη νίκη γρήγορα – γρήγορα. Όταν στο 48′ ο Δημήτρης Πλιάγκας με ωραίο σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 3 – 1. Οι φιλοξενούμενοι έχασαν την ευκαιρία να ξαναμπούν στο ματς στο 65′ όταν το πλασέ του Γρηγόρη Τσιαμούρα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. Με το 3 – 1 να είναι το τελικό σκορ.

Κίσσαβος Συκουρίου (Δημήτρης Τσέτσιλας): Γκικούδης, Αλμυρούλης, Αγγέλης, Κώτσιας, Κάτσας, Σελήνης, Μαυρομάτης, Πλιάγκας (84′ Τζιούρας), Σενκάι (77′ Σενκάι), Πικούλης (60′ Καλούσης), Κουκουτσέλος.

Αναγέννηση Πουρναρίου (Μιχάλης Τζιατζιάς): Κρητικός Ι., Κώτσιας (55′ Μαρτσέλο), Ζιούστης, Κρητικός Θ. Γ., Κρητικός Θ. Β. (70′ Γκαντόγλου), Τσιόγκας, Κρητικός Μ., Ζαϊρές (55′ Ζιώγας), Τσιαμούρας, Νικούλης, Γαρυφαλλόπουλος.