Πήρε το «ρόπαλο» ο Καλογιάννης και διατήρησε στη κορυφή τον Ηρακλή!

Μπορεί στην Ελάτεια να μην υπήρχε σύννεφο ούτε για δείγμα, τα γκολ όμως έπεφταν… βροχή σε ένα ηλιόλουστο Σαββατιάτικο απόγευμα, με τους περισσότερους από 80 φιλάθλους να αποχωρούν από το γήπεδο «χορτάτοι» από γκολ!

Το τελευταίο σφύριγμα του ρέφερι Στάμου, νικήτρια βρήκε την ομάδα του Ηρακλή Χάλκης, που εάν και βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ (1 – 0), κατάφερε πολύ γρήγορα, από το πρώτο κιόλας ημίχρονο, να προηγείται με 1 – 4!

Χατ – τρικ για τους νικητές σημείωσε ο Καλογιάννης που σημείωσε το δεύτερο, τρίτο και τέταρτο κατά σειρά τέρμα του Ηρακλή Χάλκης, χρίζοντας τον εαυτό του δικαίως MVP της αναμέτρησης.

Η νίκη αυτή καθιέρωσε τον Ηρακλή Χάλκης στη πρώτη θέση του 2ου Ομίλου της Β΄ ΕΠΣ Λάρισας με έξι βαθμούς, έχοντας πετύχει το 2×2.

Η «αρμάδα» του Θοδωρή Σολωμού προηγήθηκε με την εκκίνηση του αγώνα, χάρις σε κεφαλιά του Βασίλη Ζάρρα έπειτα από σέντρα του Χρήστου Κίτσιου από τα δεξιά.

Οι Χαλκιώτες είχαν όμως έτοιμη την απάντησή τους. Στο 21ο λεπτό ισοφάρισαν το παιχνίδι και εκείνοι με κεφαλιά του Τσάβου από σέντρα του Σωτήρη Βογιατζή, ενώ στο 23′ έπειτα από ασσίστ του Λιντέρη, ο Καλογιάννης έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενουμένους.

Στο 33ο λεπτό ο Χρήστος Βογιατζής έβγαλε στον χώρο τον Καλογιάννη, ο οποίος πέρασε και τον Μουστάκα και πρόλαβε στην έξοδο τον Παπαϊωάννου, πλασάροντας από πλάγια αριστερά σε κενή εστία για το 1 – 3.

Στο 42′ ο ίδιος παίκτης ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 1 – 4, σημειώνοντας χατ – τρικ, αφού πέρασε και πάλι τον κίπερ της Θύελλας Ελάτειας.

Με την εκκίνηση της επανάληψης οι γηπεδούχοι μειώσαν σε 2 – 4 από την άσπρη «βούλα» του πέναλτι. Ο Ντινούλης ανέτρεψε εντός ορίων περιοχής της Χάλκης τον Γιώργο Κίτσιο και ο Κώστας Κίτσιος ανέλαβε να μετουσιώσει τη παράβαση σε γκολ. Κάτι το οποίο και έγινε.

Το τελικό σκορ, 2 – 5, διαμόρφωσε στο 90′ για τους φιλοξενουμένους, ο Γκογκότης, που είχε περάσει λίγο νωρίτερα ως αλλαγή στο παχνίδι, βάζοντας και αυτός το όνομά του στο πίνακα των σκόρερ της αναμέτρησης.

Αξίζει να σημειωθεί πως από το 65ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι έμειναν με αριθμητικό μειονέκτημα καθώς αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Λιντέρης.

Εν τέλει και οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα στον αγωνιστικό χώρο, όχι όμως λόγω κόκκινης, αλλά λόγω τραυματισμού τη στιγμή όπου νωρίτερα ο προπονητής της Θύελλας Ελάτειας Θοδωρής Σολωμός είχε ολοκληρώσει της διορθωτικές του κινήσεις από το πάγκο.

Διοίκηση, προπονητής και το ποδοσφαιρικό τμήμα του Ηρακλή Χάλκης εύχονται στους παίκτες της Θύελλας Ελάτειας που τραυματίστηκαν περαστικά και να έχουν γρήγορη επιστροφή στους αγωνιστικούς χώρους…

Θύελλα Ελάτειας (Θοδωρός Σολωμός): Παπαϊωάννου, Κίτσιος Χρ. (31′ λ.τ. Αποστολόπουλος), Τασιόπουλος, Τσάνας (31′ λ.τ. Κίτσιος Γ. (46′ λ.τ. Τζουβάρας)), Μουστάκας, Τσιντώτας, Κίτσιος Κ. (82′ αποχώρησε τραυματίας), Ζάρας, Αβέλλας Γ., Χαλίτσιος Κ., Γκαραγκούνης Σπ. (44′ λ.τ. Μικερτζής).

Ηρακλής Χάλκης (Σπύρος Μούτσιος): Χαβίλας, Ντινούλης, Βογιατζής Σ., Τζεμολάρι (62′ Νικολαΐδης), Μπακαλούλης, Βογιατζής Χρ., Τσάβος (85′ Μπαζούλης), Τσάντος, Ρέψης, Λιντέρης (88′ Γκογκότης), Καλογιάννης (78′ Νικολούλης).