Πήρε το τοπικό ντέρμπι και κέρδισε την άνοδο!

Το Μαυροβούνι ήταν ο μεγάλος νικητής στο τοπικό ντέρμπι με τα Βούναινα και μάλιστα με τη νίκη αυτή «κλείδωσε» και τη μία εκ των τριών θέσεων που οδηγούσε στην Α΄ΕΠΣΛ!

Με τη σπουδαία αυτή εντός έδρας νίκη λοιπόν, η ομάδα του Γιάννη Σιάρκου πανηγυρίζει την άνοδο στην επόμενη κατηγορία, καθώς έφθασε τους εξήντα βαθμούς και ανέβασε τη διαφορά από τα Βούναινα αλλά και από τον Πύρρο που πέρασε στη τέταρτη θέση της βαθμολογίας.

Στο 16ο λεπτό ο Σάββας Χατζηλιάδης με ωραίο διαγώνιο σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα των Βουναίνων, ενώ στο 44′ και λίγο πριν λήξει το πρώτο ημίχρονο ο Βασίλης Σπανός με πλασέ ύστερα από υποδειγματική επίθεση των γηπεδούχων έκανε δύο τα τέρματα για τους γηπεδούχους!

Στο δεύτερο μέρος και στο 55′ ο Σάββας Χατζηλιάδης πέτυχε το 3 – 0 και έδωσε σαφές προβάδισμα νίκης στο Μαυροβούνι, με πολύ όμορφη εκτέλεση φάουλ, ενώ πέντε λεπτά μετά, το έργο των φιλοξενουμένων έγινε ακόμη πιο δύσκολο, καθώς έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Βλησαρούλη.

Προς το φινάλε και συγκεκριμένα στο 87′, τα Βούναινα κέρδισαν πέναλτι και ο Αλέξης Τζατζάκης που ήταν εύστοχος από την «άσπρη» βούλα μείωσε σε 3 – 1, ενώ ο Βασίλης Σπανός στο 90ο λεπτό πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και διαμόρφωσε έτσι το τελικό σκορ στην αναμέτρηση!

Α.Ο. Μαυροβουνίου (Γιάννης Σιάρκος): Μαγαζιώτης, Μπάγκας Δ., Σάπιος, Μπατζέλας, Κολιοφούτης, Τατσέλος (75′ Παπαμάνος), Τριάντης (41′ Αρσένης), Μπατζέλας Ν., Χατζηλιάδης Σ., Μπάγκας Αρ. (89′ Σιδέρης), Σπανός.

Α.Ε. Βουναίνων (Λάζαρος Αγγλόπουλος): Λωρίδας, Βλησαρούλης, Κατσιώτης, Νεστορίδης, Μερτζανίδης Ηλ. (84′ Λαμπράκης), Μούμος, Κορδέλας, Ρουμελιώτης, Τζατζάκης, Βράκας (64′ Μερτζανίδης Φ.), Κυπαρίσσης.