Παλικαρίσιος βαθμός στη πρεμιέρα με Κρίστινσον!

Η ΑΕΛ έφυγε από το γήπεδο του Περιστερίου με τον βαθμό στις αποσκευές της ύστερα από την απόκρουση πέναλτι του Ογκμουντούρ Κρίστινσον στις καθυστερήσεις του αγώνα!

Το τελικό 1 – 1 δίνει τον βαθμό της ισοπαλίας στο συγκρότημα του Μιχάλη Γρηγορίου στη πρεμιέρα του πρωταθλήματος και στο εκτός έδρας μας με τον Ατρόμητο.

Με θετικό πρόσημο ξεκινούν τις υποχρεώσεις τους λοιπόν οι «βυσσινί» στο νέο πρωτάθλήμα, με κορυφαία στιγμή την απόκρουση του πέναλτι του Κρίστινσον από την εκτέλεση του Ούμπιντες στις καθυστερήσεις της συνάντησης.

Στο πρώτο επίσημο παιχνίδι της χρονιάς για την ΑΕΛ, ο Μιχάλης Γρηγορίου επέλεξε να αγωνιστεί με το σύστημα 3 – 5 – 2, ενώ ο Γιάννης Αναστασίου για τον Ατρόμητο επέλεξε το σύστημα 4 – 4 – 2 για τους γηπεδούχους.

Στο 18ο λεπτό ο Ατρόμητος πήρε προβάδισμα στο σκορ από τραγικό λάθος του Κρίστινσον. Συγκεκριμένα, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να επιτεθούν από τα δεξιά και ο Νάστος έκανε σέντρα. Ο Ισλανδός γκολκίπερ της ΑΕΛ υπολόγισε λάθος τη πορεία της μπάλας και αυτή κατέληξε στα δίχτυα για το 1 – 0.

Μάλιστα, ο Κρίστινσον όταν κατάλαβε πως η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του ζήτησε συγνώμη από τους συμπαίκτες του για τη λάθος αντίδραση του.

Δύο λεπτά μετά, η ΑΕΛ κέρδισε φάουλ σε πολύ καλό σημείο και η μπάλα από την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Στέφαν Ζίβκοβιτς πέρασε λίγο έξω από την εστία του Μέγιερι.

Οι «βυσσινί» συνέχισαν με πίεση στο παιχνίδι μιας και ήταν πίσω στο σκορ. Η πίεση έφερε δοκάρι για την ΑΕΛ με τον Βαγγέλη Μόρα. Συγκεκριμένα, στο 27ο λεπτό ο Ζίβκοβιτς εκτέλεσε το κόρνερ που κέρδισε η ΑΕΛ και ο Βαγγέλης Μόρας με κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Μέγιερι.

Τέσσερα λεπτά μετά, ο Ζίβκοβιτς εκτέλεσε νέο φάουλ που κέρδισε η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου και ο Μιχαήλ στο δεύτερο δοκάρι με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι του πορτιέρο του Ατρόμητου, Μέγιερι.

Ο Ατρόμητος έφθασε κοντά σε δεύτερο γκολ το 44′ με το δοκάρι που είχε ο Απόστολος Βέλλιος. Ο επιθετικός του Ατρόμητου δέχθηκε τη μπάλα από τη κεφαλιά – πάσα του Μανούσου και με σουτ στη κίνηση έστειλε τη μπάλα στο αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του Κρίστινσον.

Η πίεση των «βυσσινί» έπειτα από το γκολ των γηπεδούχων απέφερε καρπούς στο συγκρότημα του Μιχάλη Γρηγορίου που πέτυχε την ισοφάριση του σκορ στις καθυστερήσεις!

Στο 45’+4′ ο Μπούστος έκανε μία πολύ ωραία ενέργεια από τα δεξιά καθώς πέρασε δύο αντιπάλους και έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε σε Ρισβάνη και Γούτα όπου αποδέκτης αυτής έγινε ο Μιλοσάβλιεβιτς και πλασέ στη κίνηση κέρδισε τον Μέγιερι για το 1 – 1 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου!

Με την εκκίνηση του δευτέρου μέρους ο Μανούσος έχασε νέα ευκαιρία για τον Ατρόμητο. Ο Βέλλιος βρήκε με κάθετη πάσα τον Μανούσο και ο τελευταίος πλάσαρε από θέση βολής, όμως ο Κρίστινσον αντέδρασε σωστά κι έδιωξε μακρυά με τα πόδια.

Στο 53ο λεπτό απείλησε η ΑΕΛ. Ο Αντνάν Σεσέροβιτς έκανε το γύρισμα από τα δεξιά και βρήκε τον Ράικο Μιλοσάβλιεβιτς μέσα στη περιοχή των γηπεδούχων. Ο τελευταίος πλάσαρε στη κίνηση και έστειλε τη μπάλα ψηλά άουτ, ενώ θα μπορούσε να είχε πετύχει κάτι καλύτερο για τους «βυσσινί» ο σκόρερ της ΑΕΛ.

Με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, ο Ούμπιντες είχε οριζόντιο δοκάρι με την απευθείας εκτέλεση φάουλ που κέρδισαν οι γηπεδούχοι σε επικίνδυνο σημείο λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή των «βυσσινί».

Στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα και στο 80′ ο Ατρόμητος κέρδισε φάουλ σε επικίνδυνο σημείο λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή της ΑΕΛ. Ο Ουγκράι εκτέλεσε το φάουλ και η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του Κρίστινσον.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα, ο Ατρόμητος κέρδισε πέναλτι σε τράβηγμα του Παναγιώτη Μπάλλα στον Μανούσο μετά από εξέταση πέναλτι από το VAR. Ο κ. Φωτιάς υπέδειξε το σημείο του πέναλτι και την εκτέλεση ανέλαβε ο Ούμπιντες.

Ο Αργεντινός εκτέλεσε το πέναλτι, όμως ο Κρίστινσον εξιλεώθηκε με το λάθος στο γκολ των γηπεδούχων και είπε «όχι» στον έμπειρο μέσο του Ατρόμητου!

Έτσι, στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι και η ΑΕΛ πήρε ένα παλικαρίσιο βαθμό στο Περιστέρι στη πρεμιέρα του πρωταθλήματος απέναντι στο συγκρότημα του Γιάννη Αναστασίου.

Ατρόμητος (Γιάννης Αναστασίου): Μέγιερι (46′ λ.τ. Θεοδωράκης), Νάτσος, Κατράνης, Ρισβάνης, Γούτας, Χαρίσης (71′ Ουγκράι), Μάντσον, Ούμπιδες, Ρόσα (68′ Δαβιώτης), Μανούσος, Βέλλιος.

ΑΕΛ (Μιχάλης Γρηγορίου): Κρίστινσον, Μιχαήλ, Μιλοσάβλιεβιτς (81′ Φιλίποβιτς), Μόρας, Καρανίκας, Σετσέροβιτς (90’+4′ Μπέρτος), Μπράλιτς, Ζίβκοβιτς, Μπούστος (71′ Μπάλλας), Νούνιτς, Φατιόν.