Πανηγύρισε… στα πέναλτι!

Στη ψυχοφθόρα διαδικασία των πέναλτι 7 – 6 (0 – 0 κ.α.) προκρίθηκε ο Δαμασιακός, στην αναμέτρηση απέναντι στο Μαυροβούνι σήμερα το μεσημέρι κι έτσι προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου ΕΠΣ Λάρισας. Έτσι, θα αντιμετωπίσει στους «4» τον Δωτιέα Αγιάς.

Οι «κυανόλευκοι» κατάφεραν μέσω της διαδικασίας των πέναλτι να πάρουν τη πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού, ενώ συγκινεί η πορεία του συλλόγου του Μαυροβουνίου, όπου διεκδίκησε με αξιώσεις τη πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου ΕΠΣΛ.

Στο 40ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Κώστας Λέτσιος σούταρε από θέση βολής, όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατήρι και σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι της εστίας του Γιώργου Καραποστόλη.

Από την άλλη, δύο χαμένες ευκαιρίες είχαν οι φιλοξενούμενοι στα πρώτα 90 λεπτά του αγώνα, με τους Δημήτρη Πεζή και Σωμοίρα, οι οποίοι απώλεσαν τις ευκαιρίες που τους παρουσιάστηκαν κι έτσι οι δύο σύλλογοι προχώρησαν στη παράταση. Τίποτε δεν άλλαξε στα επόμενα 30 λεπτά του αγώνα, με τον Δαμασιακό και το Μαυροβούνι να λύνουν τις διαφορές τους στη διαδικασία των πέναλτι.

Για τον Δαμασιακό ευστόχησαν οι Καρατζιόλης, Μόκας, Λούτσος, Ραπτοτάσιος, Δούκας, Μπακαΐμης και Οικονόμου, ενώ αστόχησαν οι Τσιάλτας και Κώστας Λέτσιος.

Για το Μαυροβούνι ευστόχησαν οι Καψαλός, Μαντζαφούλης, Νότας, Μπατζέλας, Αρσένης Μπάγκας και Τάτσιος, ενώ αστόχησαν οι Καραποστόλης, Βαρσάμης και Πεζής.

Τέλος, οι άνθρωποι του Δαμασιακού αφιερώνουν τη σημερινή νίκη – πρόκριση στον Βάιο Λάμπρου, όπου δεν βρίσκεται πλέον στη ζωή και ήταν παλιός ποδοσφαιριστής του Δαμασιακού.

Δαμασιακός (Κώστας Καζάκης): Γκάτας, Μπακαΐμης, Ντόκος, Οικονόμου, Λέτσιος Κ., Τσιάλτας, Μόκας, Δούκας, Ραπτοτάσιος, Λούτσος, Λέτσιος Στ. (46′ Καρατζιόλης).

Α.Ο. Μαυροβουνίου (Ηλίας Αρβανίτης): Καραποστόλης, Βαρσάμης, Νότας, Μαντζαφούλης, Καψαλός, Μπατζέλας, Τατσέλος, Ακριβόπουλος (50′ λ.τ. Τάτσιος), Μπάγκας, Πεζής, Παπαϊωάννου (75′ Σωμοίρας).