Παράσταση για ένα ρόλο στο Μακρυχώρι!

Τη πρόκριση στους «8» του Κυπέλλου ΕΠΣΛ πήρε σήμερα το απόγευμα ο Αετός Μακρυχωρίου, όπου επιβλήθηκεμ με 4 – 0 της Δήμητρας Γιάννουλης στο γήπεδο του Μακρυχωρίου.

Το συγκρότημα του Δημήτρη Τσέτσιλα με δύο τέρματα σε κάθε ημίχρονο, ξεπέρασε το εμπόδιο της ομάδας του Βασίλη Μπακογιάννη κι έτσι πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση του θεσμού.

Στο 4ο μόλις λεπτό του αγώνα οι γηπεδούχοι «άγγιξαν» το 1 – 0. Ο Γιώργος Τίκος εκτέλεσε φάουλ και ο Παναγιώτης Τσιαντούλης που έκανε τη προβολή στο δεύτερο δοκάρι, έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Βασίλη Μαστοροδήμου.

Η απάντηση από τους φιλοξενούμενους ήρθε στο 10ο λεπτό. Ο Δημήτρης Σέτζας εκτέλεσε κόρνερ και ο Ζαφείρης Σουφχάρας που πήδηξε πιο ψηλά από όλους, πήρε τη κεφαλιά κι έστειλε τη μπάλα λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Χρήστου Γκικούδη.

Τρία λεπτά μετά, ο Αετός απείλησε και πάλι με τη κεφαλιά του Ίλντο Τζίκα να βγάζει δύσκολα σε κόρνερ ο Βασίλης Μαστοροδήμος ύστερα από σέντρα του Γιώργου Τίκου.

Στο 29ο λεπτό της συνάντησης, το Μακρυχώρι πήρε κεφάλι στο σκορ. Ο Παναγιώτης Πάσιος με σέντρα από τα δεξιά βρήκε τον Παναγιώτη Φουσίκα μέσα στην αντίπαλη περιοχή κι εκείνος με σουτ από το ύψος του πέναλτι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1 – 0.

Μάλιστα, πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο, ο Αετός πέτυχε και δεύτερο τέρμα στο παιχνίδι και πήρε σκορ ασφαλείας ενόψει και της ανάπαυλας του ημιχρόνου. Ο Ίλντο Τζίκα με πλασέ από πλάγια θέση κι αριστερά, κέρδισε τον Βασίλη Μαστοροδήμο κι έκανε δύο τα τέρματα για τους γηπεδούχους.

Τέσσερα λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους, το σύνολο του Βασίλη Μπακογιάννη έφθασε κοντά στη μείωση του σκορ και το 2 – 1. Ο Χρήστος Γκικούσης έχασε τον έλεγχο και τη κατοχή της μπάλας μέσα στη περιοχή του Αετού και ο Θοδωρής Εμμανουήλ που έγινε αποδέκτης αυτής, δεν βρήκε δίχτυα από κοντά και έστειλε τη μπάλα λίγο έξω από την εστία του Μακρυχωρίου.

Στο 59ο λεπτό τώρα, η ομάδα του Δημήτρη Τσέτσιλα ανέβασε τον δείκτη του σκορ και σημείωσε το 3 – 0. Ο Παναγιώτης Τσιαντούλης βρήκε δίχτυα και πάλι, καθώς είδε τον Βασίλη Μαστοροδήμο εκτός εστίας και με ψηλοκρεμαστό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της Δήμητρας Γιάννουλης.

Μάλιστα, στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Παναγιώτης Τσιαντούλης πέτυχε και δεύτερο προσωπικό τέρμα στον αγώνα, καθώς έβαλε και το τέταρτο τέρμα για τον Αετό, με ιδανικό πλασέ, ύστερα από κάθετη πάσα του Τάσου Καπετάνι.

Στο υπόλοιπο του αγώνα, οι γηπεδούχοι κράτησαν το υπέρ τους σκορ κι έτσι πανηγύρισαν μία σπουδαία πρόκριση στους «8» του Κυπέλλου ΕΠΣΛ, παίρνοντας το τρίτο εισιτήριο μετά από τους Αετό Αμυγδαλέας και Δωτιέα Αγιάς.

Αετός Μακρυχωρίου (Δημήτρης Τσέτσιλας): Γκικούδης (80′ Σουπεκιώτης), Δάσσιος, Τίκος, Τσιαπλές, Αλμυρούλης, Καπετάνι, Τσιαντούλης, Μπάρδας (60′ Καλούσης), Πάσιος (70′ Αλιάι), Τζίκα Ίλ., Φουσίκας (76′ λ.τ. Διονυσίου).

Δήμητρα Γιάννουλης (Βασίλης Μπακογιάννης): Μαστοροδήμος, Σέτζας (54′ Καρέλας), Τσουμάνης (46′ Ραπτόπουλος), Σουφχάρας, Εμμανουήλ, Θώμος, Πετράκης, Γκατζούλης, Κατσαμάγκας, Μάτος, Ευαγγέλου (64′ Φωτίου).