Παρέμεινε στον “πάτο” ο Λαρισαϊκός!

Άλλη μία αγωνιστική χωρίς νίκης για τον Λαρισαϊκό που γνώρισε την ήττα στην έδρα του από τον Άρη Κουλουρίου με σκορ 0 – 2. Οι νεαροί παίκτες του Γιώργου Λυκοκώστα, προσπάθησαν για να πάρουν το θετικό αποτέλεσμα, αλλά το τελευταίο δεκάλεπτο “λύγισαν” και έτσι παρέμειναν στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Από την άλλη, η ομάδα του Κουλουρίου πέτυχε το δεύτερο τρίποντο στο φετινό πρωτάθλημα μετά από δύο ήττες τις προηγούμενες αγωνιστικές.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε πολύ δυνατά, με τον Αθανασόπουλο, στο 7′ λεπτό να παίρνει τη μπάλα από τα αριστερά και να σουτάρει ένα τεχνικό σουτ, αλλά να βρίσκει το Μόσιαλο σε εξαιρετική μέρα με τον τερματοφύλακα να αποκρούει.

Δύο λεπτά αργότερα στο 9ο λεπτό ο Κοκκινάς σέντραρε από τα αριστερά για τους φιλοξενούμενους, αλλά το δυνατό σουτ του Ευθυμιάδη πέρασε για λίγα εκατοστά δίπλα από το δοκάρι, καταλήγοντας η μπάλα άουτ.

Στο 11′, άλλη μία καίρια επέμβαση από τον Μόσιαλο για την ομάδα του Λαρισαϊκού καθώς μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ευθυμιάδη, η προβολή του Αθανασόπολου βρήκε “τοίχος”.

Οι γηπεδούχοι απείλησαν για πρώτη φορά στον αγώνα, στο 15΄όταν ο Κατσούλης πήρε τη μπάλα από τον Γκιουρσάνη, πραγματοποίησε τη σέντρα με τον αμυντικό Μπουζώνα να πετυχαίνει παραλίγο αυτογκόλ με το κεφάλι.

Τελευταία φάση του ημιχρόνου, αρκετά λεπτά μετά, στο 40ο λεπτό για το Κουλούρι, όταν ο Μοσχοβίτης έδωσε πάσα στο Κοκκινά, αλλά το σουτ του τελευταίου βρήκε το δεξί δοκάρι του Μόσιαλου.

Η έναρξη του δευτέρου μέρους βρήκε πάλι την ομάδα του Κουλουρίου να προσπαθεί για ένα τέρμα, όταν Καρλιγκιώτης Απ., με όμορφες προσποιήσεις απέφυγε δύο αμυντικούς, αλλά το”όχι” είπε ο Μόσιαλος άλλη μία φορά στο 52′.

Σχεδόν δέκα λεπτά μετά οι φιλοξενούμενοι ξανά στο προσκήνιο με τον Κοκκινά να πιάνει ένα δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, αλλά το Μόσιαλο να εκτινάσσεται και να διώχνει άλλη μια φορά.

Ο Λαρισαϊκός στο 63′ έχασε τεράστια ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ, όταν ο Γκιουρσάνης έκλεψε τη μπάλα στο κέντροκαι έφτασε μέχρι τον αντίπαλο τερματοφύλακα, αλλά το πλασέ του να καταλήγει άουτ.

Το 0 – 1 έγινε στο 79ο λεπτό με τον Δέλλα να ανεβαίνει από τα αριστερά, να πραγματοποιεί τη σέντρα στη περιοχή, με τον Τσιμπουκλή με το κεφάλι να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Οι γηπεδούχοι κατέρρευσαν μετά το πρώτο τέρμα με το Κουλούρι να πετυχαίνει και δεύτερο τέρμα για 0 – 2 στο 91′, όταν Ο Παπαγεωργίου Αθ. έσπασε τη μπάλα μέσα στη περιοχή με τον Ευθυμιάδη να σουτάρει και τους αμυντικούς του Λαρισαϊκού να μην καταφέρουν να απομακρύνουν.

Most Valuable Player…Άρης Μόσιαλος!

Μπορεί η ομάδα του Λαρισαϊκού να αναζητά ακόμα τους πρώτους βαθμούς στο πρωτάθλημα, αλλά ο Μόσιαλος πραγματοποίησε εξαιρετικές επεμβάσεις. Η ομάδα του δέχθηκε δύο τέρματα, αλλά ο τερματοφύλακας δεν φέρει κάποια ευθύνη μιας και το πρώτο ήταν αυτογκόλ. Αποκορύφωμα στη σημερινή του εμφάνιση η φάση του 61′ όταν απογειώθηκε και απέκρουσε σουτ του Κοκκινά.

Λαρισαϊκός (Γιώργος Λυκοκώστας): Μόσιαλος, Θεοχαρίδης, Κουρούκας, Γενητσεφτσής, Τσιμπουκλής, Λώλος, Γιώργης, (46′ Συράκης), Σαγάνης, Γκιουρσάνης, Κατσούλης (65′ Αγγελούσης), Σιδηρόπουλος (46′ Καρβουνιάρης).

Άρης Κουλουρίου (Κώστας Τσιτσιουμής): Κύρκος Βασ., Καρλιγκιώτης Μ. (69′ Παπαγεωργίου Β.), Δέλλας, Κύρκος Βαγ., Κάτσι, Μπουζώνας, Κουρμπάτι, Μοσχοβίτης, Κοκκινάς (88′ Παπαγεωργίου Αθ.), Ευθυμιάδης, Αθανασόπουλος ( 46′ Καρλιγκιώτης Απ).