Παραμένει πανώριος όσο και να τους χαλάει τα σχέδια

Ο Πανιώνιος πέρασε από την Ξάνθη με ένα μάγκικο διπλό, έσβησε την ποινή του -6 και πλέον έστειλε μήνυμα σε όλους ότι θα πουλήσει ακριβά το τομάρι του. Γράφει ο Θοδωρής Βασίλης.

Ο Πανιώνιος ήταν για όλες τις ομάδες που θα πάλευαν για την παραμονή ο εύκολος στόχος. Σχεδόν όλοι πίστευαν ότι με το -6 και με περιορισμό στις μεταγραφές οι «κυανέρυθροι» θα πετούσαν λευκή πετσέτα και θα ήταν αυτοί που θα τερμάτιζαν στην τελευταία θέση.

Τα όσα συνέβαιναν στον Πανιώνιο λειτούργησαν και ως ένα μαξιλαράκι ασφαλείας για τις άλλες ομάδες με αποτέλεσμα να βάλουν στόχο την αποφυγή άλλης μιας ομάδας αφού στο δικό τους μυαλό οι Νεοσμυρνιώτες ήταν καταδικασμένοι.

Βέβαια, οι αντίπαλοι αυτοί δεν υπολόγισαν κάτι. Την βαριά φανέλα του Πανιωνίου. Μια φανέλα που ζυγίζει 100 κιλά απέναντι στα πούπουλα που έχει απέναντι της, μια φανέλα που μπορεί να μεταμορφώσει ένα παπάκι σε έναν υπέροχο κύκνο κι έναν ποδοσφαιριστή που δεν τον πίστευε κανένας σε ένα παίκτη που σε 2-3 χρόνια να μπει στο μάτι των μεγάλων.

Για το ότι ο Πανιώνιος έχει κάτι το μαγικό στο πως να σώζει καταστάσεις όταν όλοι τον έχουν καταδικασμένο είναι ένα φαινόμενο ανεξήγητο που αποκτά διαστάσεις αστικού μύθου. Μια ομάδα που πραγματικά σε κάποια ματς αναρωτιόσουν αν είναι επιπέδου Superleague 1, κατάφερε με τη νίκη της μέσα στην Ξάνθη, όχι μόνο να σβήσει το -6, αλλά πλέον να βρίσκεται στο +2 έχοντας συγκομιδή ήδη οκτώ βαθμών.

Και με ποιους ε? Τον Λυμπεράκη, τον Παπανικολάου, τον Τσιλούλη, τον Οικονομίδη, τον Ευαγγέλου, τον Μαλέρμπ, τον Καμαρά και τον Αραμπούλι, παίκτες που κατά καιρούς έχουν λοιδορηθεί. Και όμως, αυτοί οι παίκτες ήταν οι μεγάλοι πρωταγωνιστές στο διπλό μέσα στα Πηγάδια. Ενας Πανιώνιος που ήταν άψογος για 90 λεπτά (με εξαίρεση την φάση του γκολ της Ξάνθης όπου ο Παπαγεωργίου χάνει τον Λισγάρα) κι εξυπηρέτησε στο απόλυτο το πλάνο του.

Στο πρώτο ημίχρονο άφησε την Ξάνθη να έχει μια ανούσια κατοχή και χωρίς να δεχτεί φάσεις, αφού η ακριτική ομάδα είχε μόνο μία πραγματικά καλή στιγμή. Προς το τέλος του ημιχρόνου έχοντας περιορίσει τον αντίπαλο οι «κυανέρυθροι» βγήκαν δειλά δειλά μπροστά, και είχαν τις προυποθέσεις για ευκαιρίες αν δεν ήταν επιπόλαιοι στην τελική πάσα.

Στην επανάληψη όμως, είδαμε τον καλύτερο φετινό Πανιώνιο. Μια ομάδα που έκλεβε εύκολα μπάλες και χτύπησε στο επιθετικό τρανζίσιον. Και τα γκολ που πετυχαίνει ο Αραμπούλι, αποτελούν ονείρωξη για κάθε προπονητή στον τρόπο ανάπτυξης και αποκαθήλωσης της αντίπαλης άμυνας με τον Αραμπούλι να πετυχαίνει και τα δύο γκολ κάνοντας το πιο απλό πράγμα, να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.

Αυτό όμως, δεν ήταν το μοναδικό καλό που είδαμε από τον Πανιώνιο, αφού για πρώτη φορά έδειξε τεράστιο χαρακτήρα και παρά το γεγονός ότι η ισοφάριση ήρθε σχεδόν άμεσα, ο ίδιος όχι μόνο δεν πτοήθηκε αλλά συνέχισε πιστά το δικό του πλάνο και έκανε το 2-1 ενώ θα μπορούσε να πετύχει και τρίτο γκολ. Η νίκη αυτή είναι σπουδαία όχι γιατί κατάφερε κάτι η ομάδα, αλλά έδειξαν ότι κακώς την είχαν τελειωμένη και θα πρέπει τώρα οι αντίπαλοι όχι απλά να ρίχνουν μια ματιά πίσω, αλλά πλέον να τον υπολογίζουν σοβαρά μάλιστα για την παραμονή.

ΥΓ. Οταν ανέλαβε ο Νίκι Παπαβασιλείου είχαμε γράψει πως αυτή είναι η ευκαιρία του και αν καταφέρει να σώσει την ομάδα θα γίνει ο πρώτος μάγκας. Στα πρώτα ματς η αλήθεια είναι ότι κάποιες αποφάσεις του είχαν προκαλέσει κριτική. Η νίκη της Κυριακής όμως, ο τρόπος που κατέβασε την ομάδα, οι αλλαγές (ειδικά αυτή με τον Καμαρά έκανε την διαφορά), είναι 100% δικιά του και του αξίζουν πολλά μπράβο.

ΥΓ1. Από την πρώτη μέρα που ο Καμαρά ήρθε στην Ελλάδα έχει ακούσει τα εξ αμάξης. Και δικαίως τις περισσότερες φορές. Τώρα όμως στην Ξάνθη ήταν η ειδοποιός διαφορά και ο Γάλλος εξτρέμ έκανε το καλύτερο του ματς με την κυανέρυθρη φανέλα.

ΥΓ2. Τέλος ο Γιάννης Μανιάτης. Ισως να είναι και καλύτερα έτσι γιατί αυτό που μετράει πάνω από όλα είναι η ομάδα. Ο άλλοτε αρχηγός δεν κόλλησε ποτέ στην επιστροφή του, η ίδια η ομάδα δεν κατάφερε να τον εκμεταλλευτεί και δυστυχώς ο μόνος χαμένος είναι ο Πανιώνιος.

Πηγή: gazzetta.gr