Παραμονή και μαθηματικά για τον Απόλλωνα Λάρισας

Τη πρώτη του νίκη στο «σπίτι» του έκανε ο Απόλλωνας Λάρισας, κερδίζοντας μετά από πέντε διαδοχικές ήττες, την ομάδα του Παναιγιαλείου με 3 – 2. Από ένα τέρμα σημείωσαν οι Παπαζαχαρίας (1′), Μαυριάς (14′) και Αγρόδημος (71′), ενώ για την ομάδα του Αιγίου μείωσαν στο σκορ οι Γαβρηιλίδης (74′) και Τζανουλίνο (87′) για το τελικό σκορ.

Η ομάδα του Απόλλωνα με το αποτέλεσμα αυτό κέρδισε και μαθηματικά τη παραμονή της στη κατηγορία της Β΄ Εθνικής και ενόψει της νέας σεζόν.

Το σκορ για τον Απόλλωνα άνοιξε νωρίς, μόλις στο 1ο λεπτό ο Γρηγόρης Παπαζαχαρίας. Ο Σουλίδης εκτέλεσε κόρνερ από δεξιά, η μπάλα πέρασε στο δεύτερο δοκάρι εκεί όπου ο Παπαζαχαρίας πάνω από τη γραμμή με προβολή έκανε το 1 – 0, ενώ στο 17′ ο Δημήτρης Μαυριάς με απευθείας εκτέλεση φάουλ έκανε το 2 – 0 για τον Απόλλωνα.

Στην επανάληψη και στο 71′ ο Αγρόδημος ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3 – 0 για τον Απόλλωνα, με τους φιλοξενουμένους να μειώσουν αρχικά το ματς σε 3 – 1 με τον Γαβρηιλίδη, ενώ στο 87′ μετά από κεφαλιά – πάσα του Γαρβηιλίδη, ο Τζανουλίνο, διαμόρφωσε σε κενή εστία το τελικό 3 – 2.

Απόλλων Λάρισας (Νίκος Θεοδοσιάδη): Παϊτέρης, Σκούπρας, Κουρτεσιώτης, Παπαζαχαρίας, Ανδρέου Ευαγ., Αγρόδημος, Μαυριάς, Χατζής, Κανούλας, Σουλίδης, Τσιλούλης.

Παναιγιάλειος (Πέτρος Δημητρίου): Αθανασίου, Πολιανίδης, Δοξάκης, Μηλιώτης, Τζανουλίνος, Γαβριηλίδης, Ζαφειράκης, Σμίλτος, Κάναλς, Σταματής, Κόκκορης.

Ρούσσης (Θεσσαλίας), Λεωνίδας (Τρικάλων), Στεφανής (Καρδίτσας).