«Πεντάστερη» η Ακαδημία Τυρνάβου!

Η Ακαδημία Τυρνάβου δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στην Προοδευτική Βερδικούσιας, παίρνοντας τη νίκη με 5 – 0.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που από πολύ νωρίς «άνοιξαν» την αντίπαλη άμυνα παίρνοντας το προβάδισμα στο ματς. Μόλις στο 6ο λεπτό, ο Γιάννης Μπάκος με κεφαλιά μετά από σέντρα του Θωμά Στάμου σκόραρε και «άνοιξε» το σκορ.

Ενώ στο 39΄ο Βασίλης Παπαχατζής κέρδισε πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε ο Σπυρόπουλος εύστοχα, διπλασιάζοντας τα τέρματα της ομάδας του. Στο δεύτερο ημίχρονο η Ακαδημία έφτασε κοντά και σε τρίτο γκολ. Στο 56′ σουτ του Χριστόφορου Σινάπαλου η μπάλα βρήκε στο πόδι του Δασκαλόπουλου και μετά σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο 78΄ωστόσο η ομάδα του Νίκου Κεχαγιά πέτυχε το 3ο γκολ, με «δράστη» τον Γιάννη Παπαχατζή που με δυνατό σουτ έκανε το 3 – 0. Τέσσερα λεπτά αργότερα ήρθε ο Θωμάς Στάμου με σουτ να ανεβάσει τον δείκτη του σκορ στο 4 – 0, για να έρθει στο 88΄ο Λώζος με σουτ μετά από ωραία ενέργεια να διαμορφώσει το τελικό 5 – 0.

Ακαδημία Τυρνάβου (Νίκος Κεχαγιάς): Χαλκιάς, Ραψανιώτης (82′ Παπαδόπουλος), Κουβεντάρης, Δασκαλόπουλος, Κόκκας, Παπαχατζής Β., Στάμου, Παπαχατζής Ι., Γαλάρας (75′ Ρεβήσιος), Μπάκος Ι., Σπυρόπουλος (80′ Λώζος).

Προοδευτική Βερδικούσιας (Κώστας Μπακλαβάς): Δαούλας, Μάνης (75′ Γκέκας), Σινάπαλος, Μούμος, Ζερδαλής Σπ. Χρ., Ζερδαλής Σπ. Δ. (80′ Κατίνας), Καρκατσέλας, Θάνος, Οικονόμου Ν. Αθ., Μιχαλές, Ιγγλέζος (55′ Χατζής).