«Πεντάστερη» η Αναγέννηση Φαρσάλων

Η Αναγέννηση Φαρσάλων ήταν η απόλυτη πρωταγωνίστρια με αντίπαλο την Ακαδημία Αχιλλέως, επικρατώντας εκτός έδρας με 1 – 5!

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που έχασαν την πρώτη τεράστια ευκαιρία του παιχνιδιού. Στο 5΄ο Χρόνης κέρδισε πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε ο Τσιτσικλής, αλλά ο αντίπαλος τερματοφύλακας του είπε «όχι» μπλοκάροντας τη σταθερά μπάλα.

Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι αποδείχτηκαν σαφώς πιο αποτελεσματικοί. Καθώς πέντε λεπτά αργότερα, ο Κούμπρια με σουτ μετά από ωραία ατομική ενέργεια του πέρασε και τον αντίπαλο τερματοφύλακα «ανοίγοντας» το σκορ για την ομάδα του.

Μάλιστα στο 20ό λεπτό της αναμέτρησης, ο Ρούμπας με πλασέ μετά από κεφαλιά – πάσα του Αρβανιτοζήση έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, διπλασιάζοντας τα τέρματα της ομάδας του. Ενώ μετά από πέντε λεπτά με σουτ μετά από ωραία ατομική ενέργεια του Κούμπρια η Αναγέννηση έκανε το 0 – 3.

Οι παίκτες του Νίκου Θεοχαρόπουλου έδειχναν ασταμάτητοι και στο 31΄πέτυχαν ακόμη ένα γκολ. Ο Κούμπρια με σουτ νίκησε τον αντίπαλο γκολκίπερ ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 0 – 4 σημειώνοντας παράλληλα και χατ – τρικ.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πετύχουν το γκολ της τιμής στο 75΄με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Άρη Παπαγεωργίου που το κέρδισε ο ίδιος, ενώ στο 85ο λεπτό, ο Πατσούρας με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 1 – 5 για την ομάδα του.

Ακαδημία Αχιλλέως (Άρης Παπαγεωργίου): Ευθυμιάδης, Γιαννούλας, Δημακόπουλος, Τάτσος (65′ Μπέτσας), Σπυρόπουλος, Ψαρογιώργος (35′ Καρακώστας), Μουστάκας, Καψιώχας, Μησαηλίδης, Τσιτσικλής, Χρόνης (65′ Παπαγεωργίου).

Αναγέννηση Φαρσάλων (Νίκος Θεοχαρόπουλος): Χαβίλας, Ζαγγανάς, Μπούλαρι (60′ Κουκουτής), Ρούμπας, Τριανταφύλλου, Πατσιούρας, Κατσανάκης (70′ Τζερεμές), Κλέιντι, Κούμπρια, Αρβανιτοζήσης Ι., Κοττάκος (46′ λ.τ. Μουτκανάς).