«Πεντάστερος» ο Εθνικός Ολύμπου

Κανένα περιθώριο αντίδρασης δεν άφησε ο Εθνικός Ολύμπου στον Δευκαλίων Κρανιάς, επικρατώντας εντός έδρας με το επιβλητικό 5 – 2.

Με τη συμπλήρωση ενός τετάρτου στο ματς, οι γηπεδούχοι βρήκαν τρόπο να διασπάσουν την αντίπαλη άμυνα. Καθώς ο Κουτσογιάννης με πλασέ μέσα από τη περιοχή νίκησε τον αντίπαλο γκολκίπερ, «ανοίγοντας» το σκορ για τν ομάδα του.

Ενώ λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι «χτύπησαν» ξανά. Στο 40′ λοιπόν, ο Ζήντρος κέρδισε πέναλτι. Την εκτέλεση του οποίου ανέλαβε ο Κακαβάνης και δεν αστόχησε, διπλασιάζοντας τα τέρματα του Εθνικού Ολύμπου.

Στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 50′ οι φιλοξενούμενοι ξαναμπήκαν στο παιχνίδι, μειώνοντας σε 2 – 1. Όμως στο 65′ ήρθε η απάντηση του Εθνικού Ολύμπου, καθώς ο Ζήντρος με διαγώνιο σουτ έκανε το 3 – 1. Η Κρανιά δε παράτησε το ματς, καταφέροντας να μειώσουν και πάλι στο γκολ στο 72′.

Αλλά στη συνέχεια οι γηπεδούχοι «κλείδωσαν» τη νίκη. Καθώς πρώτα ο Χρήστος Πουρουτίδης με σουτ από πλάγια θέση στο 78′ έκανε το 4 – 2 και στη συνέχεια στο 85′ ο Αποστολίδης με εκτέλεση πέναλτι που κέρδισε ο Καραγκούνης Αθ. διαμόρφωσε το τελικό 5 – 2.

Εθνικός Ολύμπου (Φίλιππος Ασσυχίδης): Ιωαννίδης, Συμεωνίδης, Αλεξίου, Καραγκούνης Λ., Κακαβάνης Γ., Πουρουτίδης Ηρ. (70′ Κόντος), Πουρουτίδης Χρ. (78′ Μπαντής), Καραγκούνης Αθ. (82′ Σανίδας), Ζήντρος, Κουτσογιάννης, Αποστολίδης.