“Πεντάσφαιρος” ο Ηρακλής Χάλκης!

Στα 5 τέρματα σταμάτησε ο Ηρακλής Χάλκης, κόντρα στον ΠΟΕ, με την ομάδα του Γιώργου Καλτέκη να αποτελεί τον αρνητικό πρωταγωνιστή της πρεμιέρας της Α΄ ΕΠΣ Λάρισας.

Μετά από πολυετή παρουσία στη Δ΄ Εθνική, από φέτος η ομάδα της Ελασσόνας θα αγωνίζεται στην πρώτη σε τάξει κατηγορία του Νομού μας, αλλά με τέτοιες εμφανίσεις δεν θα πρέπει να έχει βλέψει για κάτι καλό, καθώς ο Ηρακλής Χάλκης μοίρασε στο Ελασσονίτικο συγκρότημα πέντε τέρματα, δίχνοντας και αυτός με την σειρά του τα “δόντια” του.

Μόλις στο 17ο λεπτό, ο Νίκος Κουσιώρας με σουτ έξω από την μεγαλή περιοχή και λίγο δεξιά, έστειλε την μπάλα διαγώνια στην απέναντι γωνία του Γκουτζουρέλα.

Στο 27′ μετά από συστημένη μπαλιά του Παπαδημητρίου, και πάλι ο Νίκος Κουσιώρας με καρφωτή κεφαλιά, διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Στο 37′ σημειώθηκε και η μοναδική καλή στιγμή στην αναμέτρηση, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Σισμανίδη, η μπάλα κόντραρε σε σώματα και εν συνεχεία βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι του Αθανασόπουλου. Αυτήν ήταν η πρώτη και η τελευταία επίσκεψη του Ελασσονίτικου συγκροτήματος στα καρέ των γηπεδούχων.

Η ομάδα του Νίκου Ανδρέου πήγε στα αποδύτηρια με “αέρα” τριών τερμάτων, καθώς στο 42ο λεπτό ο Γουργιώτης, έπιασε ένα σουτ στην κίνηση από πλάγια αριστερά με την μπάλα να καταλήγει για τρίτη φορά στο βάθος της εστίας των φιλοξενούμενων, κρίνοντας έτσι από το πρώτο κιόλας ημίχρονο, την αναμέτρηση.

Στο 55′, ο Τζατζάκης ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4 – 0 με κοντινό πλασέ, με τον Σισμανίδη στην ίδια φάση να αποβάλλεται με κόκκινη κάρτα για διαμαρτυρία στον διαιτητή της συνάντησης, Αντώνη Κορέστη.

Το τελικό 5 – 0, διαμόρφωσε ο Ρέψης στο 75ο λεπτό, με τον Χακλιώτη επιθετικό στο ντεμπούτο με την φανέλα του Ηρακλή να βρίσκει τον δρόμο προς τα δίχτυα.

Most Valuable Player… Νίκος Κουσιώρας!

Ο πιτσιρικάς εκτός των δύο τερμάτων που πέτυχε νωρίς στο παιχνίδι, που ήταν και η αιτία να ανοίξει ο ρυθμός της αναμέτρησης και η ομάδα του να πετύχει και άλλα τρία γκολ, ήταν αυτός που “κατάπιε” μαζί με τον Χρήστο Βογιατζή στον χώρο του κέντρου τα περισσότερα χιλιόμετρα.

Ηρακλής Χάλκης (Νίκος Ανδρέου): Αθανασόπουλος, Καφφές, Γουργιώτης (68′ Πρίφτης), Τσίρκας, Αλμυρούλης, Κουσιώρας, Τσιλιάκος Αγγ., Βογιατζής Χρ., Τζατζάκης (75′ Τσιλιάκος Γ.), Παπαδημητρίου Μπ., Δημόπουλος (46′ Ρέψης).

ΠΟΕ (Γιώργος Καλτέκης): Γκουτζουρέλας, Χαϊκάλης, Ζυγογεώργος, Μπούσιας, Καλτέκης, Κρουσταλάκης, Τόλιος, Σερμετζίδης, Ζηρδέλης, Αθανασέλος, Σισμανίδης.