«Πεντάσφαιρο» κρατούσε η Ανάβρα

Ασταμάτητη μοιάζει να είναι και… είναι η Προοδευτική Ανάβρας, που επικράτησε με 5 – 0 της Αναγέννησης Πουρναρίου στο πλαίσιο της 7ης Αγωνιστικής του 3ου Ομίλου της Β΄ ΕΠΣ Λάρισας, παραμένοντας στη κορυφή, παρέα με τον Πύρρο που κέρδισε με το ίδιο σκορ τον Αστέρα Νέου Περιβολίου.

18 βαθμούς έφτασε η Προοδευτική Ανάβρας, όσους έχει και ο Πύρρος με τον οποίο μοιράζονται τη κορυφή του 3ου Ομίλου. Στην 6η θέση με 11 βαθμούς έμεινε η Αναγέννηση Πουρναρίου που βλέπει τη κορυφή να… χάνεται αγωνιστική με την αγωνιστική.

Το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε μόλις στο 8ο λεπτό της αναμέτρησης ο Άγγελος Κορδαλής με πλασέ μέσα – δεξιά από τη μεγάλη περιοχή μετά από ωραίο συνδυασμό των γηπεδούχων. Το 1 – 0 αποτέλεσε και το σκορ του πρώτου μέρους, με τους γηπεδούχους στην επανάληψη να «πατούν» γκάζι και να «κλειδώνουν» το ματς με την εκκίνηση του δευτέρου μέρους.

Στο 47′ ο Δημήτρης Τζήκας έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 2 – 0 των γηπεδούχων, με τον Άγγελο Κορδαλή να πετυχαίνει το δεύτερό του προσωπικό τέρμα στην αναμέτρηση και τρίτο της ομάδας του, στο 68ο λεπτό.

Ο επίλογος της αναμέτρησης γράφτηκε στο τελευταίο πενάλεπτο. Αρχικά στο 85′ ο Κώστας Γιαννουλέας με διπλή προσπάθεια ύστερα από ασταθή απόκρουη του Γιάννη Κρητικού στο πρώτο σουτ του Αντώνη Γκαραλιάκου, ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 4 – 0, ενώ στο 89′ ο Γιώργος Καραντώνης με πλασέ μετά από ωραία ατομική ενέργεια, έβαλε και αυτός το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ της αναμέτρησης.

Προοδευτική Ανάβρας (Γιώργος Λυκοκώστας): Ξύτσας, Τζιάφος, Μπούρας (70′ Σούμας), Μαλαχτάρης (85′ Γεννητσεφτσής), Ντόντος, Σχοινάς (75′ λ.τ. Χονδροδήμος), Καραντώνης, Γιαννουλέας, Κορδαλής, Γκαραλιάκος, Αποστόλου (78′ Μαρκολέφας).

Αναγέννηση Πουρναρίου (Δημήτρης Κωστής): Κρητικός Ι., Μετόλι, Ζαϊρές, Νεμπεγλέρας, Γκαντόγλου, Μαλαμούδης, Μακρής, Κολάνι (65′ Σιούτας), Γκουντάρας, Καφαντάρης, Τζήκας.