Περάστε, σκουπίστε, τελειώσατε…

Ο Ηρακλής Λάρισας μετέτρεψε την αναμέτρηση της 4ης Αγωνιστικής των πλέι-οφ ανόδου της Α΄ΕΠΣ Λάρισας κόντρα στον Σμόλικα Φαλάνης, σε παράσταση για έναν ρόλο, μιας και κατάφερε μέσα στα πρώτα δέκα λεπτά της αναμέτρησης να πετύχει τρία τέρματα και να μην αφήσει κάνενα περιθώριο αντίδρασης στη νεανική ομάδα του Χρήστου Χατζηλιάδη.

Το συγκρότημα του Γιάννη Τσακμακίδη με την επιβλητική αυτή νίκη (5 – 0) έφτασε έτσι τους 13 βαθμούς και παρέμεινε στο «κατώφλι» του Οικονόμου που παράλληλα κέρδισε με 2 – 1 (22′ Δραχαλίβας, 58′ Χάμος – 84′ Τσατσαλίδης) τον Δωτιέα Αγιάς και όλα δείχνουν πως η υπόθεση… άνοδος στη Γ΄ Εθνική θα κριθεί στη μεταξύ τους αναμέτρηση στο «Γ. Μητσιμπόνας» της Τσαριτσάνης!

Οι γηπεδούχοι έδειξαν από πολύ νωρίς την διάθεση να «τελειώσουν» την υπόθεση νίκη – «τρίποντο», την οποία και «καθάρισαν» με τρία τέρματα με το… καλημέρα της συνάντησης μιας και στο 9ο μόλις λεπτό, ο Ηρακλής προηγούταν ήδη με 3 – 0 στο σκορ.

Τον χορό των τερμάτων άνοιξε στο 2ο λεπτό μετά από πάσα του Ηρακλή Γκιουρσάνη, ο Γιάννης Χρηστίδης με σουτ στη κίνηση από το δεύτερο δοκάρι, ενώ στο 4′ ο Κακαβίτσης προσπάθησε με μια μακρινή λόμπα να «ψηλοκρεμάσει» τον Αναστασίου, ο οποίος με πίσω βήματα αποσόβησε την ισοφάριση, παραχωρώντας κόρνερ.

Στο 8ο λεπτό μετά από εκτέλεση φάουλ του Γιάννη Χρηστίδη, ο Μπάμης από την καρδιά της περιοχής του Σμόλικα βρήκε την μπάλα όσο έπρεπε με το κεφάλι, κερδίζοντας τον Πέτρο Καραναστάση για το 2 – 0 των γηπεδούχων. Πριν καλά – καλά κοπάσουν οι πανηγυρισμό του δεύτερου τέρματος, ο Ηρακλής πέτυχε και τρίτο! Ο Δημήτρης Αποστόλου έπαιξε κάθετα στον Ηρακλή Γκιουρσάνη που βγαίνοντας απέναντι από τον Καραναστάση, πλάσαρε σωστά στον ουρανό των διχτύων της εστίας του Σμόλικα για το 3 – 0.

Στην επανάληψη ο Ηρακλής Λάρισας πέτυχε δύο ακόμη τέρματα με τον Πίρε στο 80′ και 83′, διαμορφώνοντας έτσι το ευρύ, 5 – 0.

Ηρακλής Λάρισας (Γιάννης Τσακμακίδης): Αναστασίου, Λάμπρου, Φορτομάρης, Ψωμολιάς, Γιαννακόπουλος, Μπάμης, Χρηστίδης (60′ Πίρε), Κοντοθανάσης, Γκιουρσάνης, Ζαφειρίου (46′ Φουρίκης), Αποστόλου (62′ Φώτου).

Σμόλικας Φαλάνης (Χρήστος Χατζηλιάδης): Καραναστάσης (46′ Δήμου), Τσιρογιάννης (53 Τεκέδης), Σκούπρας, Κακανούλιας, Κολοβός, Ταστεμερίδης, Ζιώγας (46′ Κόκκινος), Βενέτης, Τάχας, Κατσαρός, Κακαβίτσης.