Περάστε σκουπίστε τελειώσατε…

Με τον πλέον εμφατικό τρόπο ο Ροδιακός ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο Μεσοχωρίου Ελασσόνας, κερδίζοντας τη Θύελλα Μεγ. Ελευθεροχωρίου με το εμφατικό 5 – 0!

Η ομάδα του Γιώργου Φτεργιώτη πήρε από νωρίς προβάδισμα στο σκορ, το οποίο και κράτησε έως και το φινάλε της αναμέτρησης πανηγυρίζοντας τη πρώτη νίκη της σεζόν από τη πρώτη κιόλας αγωνιστική.

Στα αξιοσημείωτα ανήκει πως στο ντεμπούτο του στις κατηγορίες της ΕΠΣ Λάρισας, ο μόλις 14 χρονών, Ανέστης Λέκα λίγα λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο, χρίστηκε σκόρερ, διαμορφώνοντας μάλιστα και το τελικό, 5 – 0.

Μόλις στο 10ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα στο σκορ με τον Θανάση Μπιζιώτα να κερδίζει τον γκολκίπερ των γηπεδούχων από θέση πλάγια τετ – α – τετ.

Στο 28′ ο Πατρίκου με πλασέ από κοντά έκανε το 0 – 2, ενώ ο ίδιος ποδοσφαιριστής ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 0 – 3 στο 39ο λεπτό. Σκορ το οποίο ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη και στο 55′ ο Θανάσης Μπιζιώτας με το δεύτερό του προσωπικό τέρμα έκανε το 0 – 4, για να έρθει στο 81′ ο 14χρονος Ανέστης Λέκα να διαμορφώσει το τελικό 0 – 5 με μακρινό διαγώνιο σουτ στο «Γ» της εστίας των γηπεδούχων.

Ροδιακός (Γιώργος Φτεργιώτης): Κοκκαλάρας, Τσιρόπουλος, Φούντας, Λέτσιος (46′ Στεφανίδης), Μπουζούκας, Μπαλκούρας, Μαντζαφλάρας, Λέκα Ίλ. (73′ Λέκα Αν.), Γαλάρας (65′ Καραμήτσιος), Μπιζιώτας (60′ Δράμης), Πατρίκου.