Περίπατος για τα Βούναινα!

Τα Βούναινα δίχως να δυσκολευτούν ιδιαίτερα πέρασαν από την έδρα της Δόξας Ραχούλας, με το εμφατικό 5 – 2 για την 29η αγωνιστική της Α’1 ΕΠΣ Λάρισας.

Έτσι μετά από αυτή τη νίκη, τα Βούναινα έφτασαν τους 49 βαθμούς και ισοβαθμούν στη 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα μαζί με την Αμπελιά και τον Αμπελωνιακό. Από την άλλη η Ραχούλα είναι στην 13η θέση με 34 βαθμούς και χρειάζεται βαθμούς στις εναπομείναντες αγωνιστικές για να μη κινδυνέψει.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ λίγο μετά το πρώτο εικοσάλεπτο του παινχιδιού. Συγκεκριμένα στο 25ο λεπτό της αναμέτρησης, παράλληλη πάσα του Στέφανου Πρεσακάρου και με πλασέ ο Γιώργος Τσανάς έκανε το 0 – 1.

Στο δεύτερο ημίχρονο τα Βούναινα απέκτησαν προβάδισμα ασφαλείας. Ο Γιώργος Τσανάς κέρδισε πέναλτι στο 55′ με τον Σταύρο Τσαπράζη να το εκτελεί και να μην αστοχεί, διπλασιάζοντας τα τέρματα της ομάδας του. Ενω στο 66′ είχαμε και το 0 – 3, όταν παράλληλη πάσα του Γιώργου Τσανά με πλασέ ο Στέφανος Πρεσακάρου χρίστηκε σκόρερ.

Οι φιλοξενούμενοι έδειχναν ασταμάτητοι πετυχαίνοντας ακόμη ένα τέρμα. Τέσσερα λεπτά αργότερα λοιπόν, ο Κώστας Χριστοδούλου βγήκε τετ – α – τετ και δεν αστόχησε κάνοντας το 0 – 4. Η αντίδραση των γηπεδούχων ήρθε πέντε λεπτά αργότερα.

Όταν με κεφαλιά ο Αντώνης Μηταλούλης μετά από σέντρα του Κώστα Σκάκου μείωσε σε 1 – 4. Ενώ στο 80′ ο ίδιος παίκτης και πάλι με σουτ από θέση βολής έκανε το 2 – 4. Το τελικό 2 – 5 διαμόρφωσε στο 88′ ο Στέφανος Πρεσακάρου με όμορφο σουτ από πλεονεκτική θέση.

Η σημερινή νίκη για τα Βούναινα αφιερώνεται στους τραυματίες, Γιώργο Σπανό όπου υποβλήθη σε εγχείρηση χιαστών και αλλά και στον Γιάννη Δεσπόποπουλο…

Δόξα Ραχούλας (Μάκης Αλεξούδης): Αλεξούδης, Τζανακούλης (70′ Σκάκος Κ.), Θεοχαρούλης, Σκάκος Β., Βλησαρούλης, Καραγκιόζης, Τσέλιγκας, Αθανασούλης (70′ Μηταλούλης), Αργυρακούλης, Καζάνι, Γκόγκουρας (80′ Ευαγγέλου).

Α.Ε. Βουναίνων (Λάζαρος Αγγλόπουλος): Ζεϊμπέκης, Κοτρώτσιος, Χατζηλιάδης, Φαρμάκας (75′ Χριστοδούλου Στ.), Μουτσάνας (70′ Τσαπράζης Κ.), Χριστοδούλου Κ., Μερτζανίδης, Τσαπράζης Στ., Πρεσακάρου, Τσανάς, Καζάνι.