«Πλήγωσε» τη γενέτειρά του, ο Δημήτρης Κοντοθανάσης!

Ακάθεκτος συνέχισε ο Ηρακλής Λάρισας τη πορεία του προς την κατάκτηση του πρωταθλήματος της Α΄ ΕΠΣ Λάρισας, κερδίζοντας με 3 – 1 στο Ελευθεραί τη Δόξα Βλαχογιαννίου που πάλεψε έως και το φινάλε της αναμέτρησης για τον βαθμό της ισοπαλίας. «Λυτρωτής» για τον Ηρακλή, ο Δημήτρης Κοντοθανάσης που «πλήγωσε» τη πρώην του ομάδα και… γενέτειρά του, με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 89′!

Έτσι, εάν και δύσκολα, ο Ηρακλής Λάρισας διατήρησε τα «σκύπτρα» στην Α΄ ΕΠΣ Λάρισας, φτάνοντας τους 40 βαθμούς, έναν περισσότερο από τον Οικονόμο Τσαριτσάνης που παρακολουθεί από κοντά. Στον αντίποδα, η ομάδα της Δόξας «πάλεψε» το ματς έως το τέλος, αλλά τελικά έφυγε από το γήπεδο του Ελευθεραί με άδεια χέρια, παραμένοντας σε δεινή βαθμολογική θέση.

Μετά από ένα στείρο πρώτο μέρος, στην επανάληψη και σοτ 81′ τελικά ο Ηρακλής Λάρισας κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο σκορ με τον Γιώργο Φώτο να λύνει το «γόρδιο δεσμό» για τους «κυανόλευκους», οι οποίοι δέχτηκαν μετά από τρία λεπτά την ισοφάριση με τον Ιγγλέζο να παίρνει το ριμπάουντ από απόκρουση του Αναστασίου σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γιώργου Μπαντή, ισοφαρίζοντας το ματς σε 1 – 1 στο 87ο λεπτό.

Ο Ηρακλής όμως δεν είχε πει τη τελευταία του κουβέντα. Στο 89′ ο Δημήτρης Κοντοθανάσης με απευθείας εκτέλεση φάουλ κέρδισε τον Βλιώρα, «πληγώνοντας» την παλιά του ομάδα και γενέτειρά του, για το 2 – 1 του Ηρακλή, ο οποίος στο 90’+3′ σημείωσε και τρίτο τέρμα με σκόρερ τον Σπύρο Ζαφειρίου με πλασέ στη κίνηση. Νωρίτερα χρονικά, ο Ηρακλής είχε και δοκάρι με τον Μπάμη.

Ηρακλής Λάρισας (Γιάννης Τσακμακίδης): Αναστασίου, Γιαννακόπουλος, Φορτομάρης, Ψωμολιάς, Μόσχος, Μπάμης, Κοντοθανάσης, Πίρε (85′ Δραγατζίκης), Νάστας, Ζαφειρίου, Φώτος.

Δόξα Βλαχογιαννίου (Νίκος Φακίτσας): Βλιώρας, Μωυσίδης, Οικονόμου (67′ Τασιούλης), Μάρκου, Αθανασούλης, Λάκης, Γκουρομπίνος, Πάτσης (80′ Αλεξίου), Φακίτσας Σ., Μπαντής, Ιγγλέζος.