«Πλήγωσε» τη παλιά του αγάπη και χάρισε τη νίκη στους «πετεινούς»

Σπουδαίο «διπλό» στο Κουλούρι πανηγύρισε η Πελασγιώτιδα που κατάφερε στην επανάληψη χάρις σε δύο τέρματα του Γρηγόρη Τσιαμούρα, να κερδίσει τον τοπικό Άρη Κουλουρίου, με τον χαρισματικό επιθετικό να «πληγώνει» τη πρώην του ομάδα.

25 έκανε τους βαθμούς της η ομάδα της Πελασγιώτιδας που «σκαρφάλωσε» στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα του 3ου Ομίλου της Β΄ ΕΠΣ Λάρισας και απέχοντας πλέον εννέα πόντους από τη δεύτερη θέση του Ομίλου που οδηγεί στα μπαράζ ανόδου στην Α΄1 ΕΠΣΛ. Στον αντίποδα, η ομάδα του Άρη Κουλουρίου έμεινε στους 24 βαθμούς και υποβιβάσθηκε στην 6η θέση (μαζί με την Αναγέννηση Πουρναρίου).

Το σκορ για το συγκρότημα του Κώστα Μπακατσή άνοιξε με τη συμπλήρωση μισής ώρας αναμέτρηση με ιδανικό πλασέ ο Μαροσούλης. Οι φιλοξενούμενοι όμως δεν πρόλαβαν να χαρούν το γκολ τους, καθώς στο 37′ μετά σέντρα του Γιώργου Νεράντζη ο Βασίλης Κοτάκος με κεφαλιά κέρδισε τον Τζήμα για την ισοφάριση, που έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με τον… έναν βαθμό.

Στην επανάληψη και στο 69′ ανέλαβε δράση ο Γρηγόρης Τσιαμούρας. Ο Γελαλής πέρασε μια εξαιρετική πάσα στον Γρηγόρη Τσιαμούρα, ο οποίος μπήκε στη πλάτη του Φασούλα στη μεγάλη περιοχή του Άρη Κουλουρίου και με ένα συρτό πλασέ στη «κλειστή» γωνία του Παπαγούλα, έδωσε και πάλι το προβάδισμα στους φιλοξενουμένους.

Πριν κοπάσουν καλά – καλά οι πανηγυρισμοί ο ίδιος ποδοσφαιριστής σκόραρε και πάλι και με παρομοιότυπο τρόπο. Ήταν το 71ο λεπτό όταν με νέο συρτό σουτ στη δεξιά και πάλι «κλειστή» γωνία του Παπαγούλα, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του γηπεδούχου Άρη, για να πετύχει το 1 – 3, βάζοντας το δεύτερό του προσωπικό τέρμα στο παιχνίδι και κόντρα στη προηγούμενή του ομάδα.

Στο 89′ οι γηπεδούχοι έμειναν με ποδοσφαιριστή λιγότερο στον αγωνιστικό χώρο για να παλέψουν την… ανατροπή. Και αυτό διότι αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Χρήστος Ζαφειράκης για εξύβριση αντιπάλου.

Ένα λεπτό αργότερα (90′) ο Άρης Κουλουρίου μείωσε στο σκορ με τον Γιώργο Νεράτζη με απευθείας εκτέλεση φάουλ, με το 2 – 3 να είναι και το τελικό σκορ της αναμέτρησης, που ολοκληρώθηκε με ένταση.

Άρης Κουλουρίου (Γιώργος Νεράτζης): Παπαγούλας, Νεράτζης, Κουρούκας (80′ Αθανασόπουλος), Καρλιγκιώτης Μ., Γκρέτσης, Μοσχοβίτης, Θάνος (46′ Δέλλας), Ζαφειράκης, Κοτάκος, Φασούλας, Ροκάς (55′ Καρλιγκιώτης Μ.).

Πελασγιώτιδα Λάρισας (Κώστας Μπακατσής): Τζήμας, Γκαραβέλας, Χαραλάμπους, Κατράνας, Αγγελακόπουλος, Γελαλής, Λαζαρίδης, Μαροσούλης, Τσιαμούρας, Δαμασιώτης, Ζυγογιάννης.