«Πλήρωσε» ακριβά το κακό του δεκάλεπτο, ο Αχιλλέας Φαρσάλων

Ο Αχιλλέας Φαρσάλων πλήρωσε ένα «εφιαλτικό» δεκάλεπτο στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου όπου και δέχθηκε τρία τέρματα και εν τέλει γνώρισε την ήττα με σκορ 4 – 1 από την ομάδα της Νίκης Βόλου στα πλαίσια της 3ης αγωνιστικής του τετάρτου Ομίλου της Γ΄ Εθνικής κατηγορίας.

Στο πρώτο ημίχρονο η Νίκη μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και στο 5′ έχασε σημαντική ευκαιρία όταν έπειτα από λάθος συννενόηση της άμυνας του Αχιλλέα ο Γαρυφαλλόπουλος βρέθηκε σε θέση τετ α τετ όμως ο Κουτσουκέρας έδιωξε σωτήρια.

Ο Αχιλλέας προσπάθησε να βρει χώρους και να χτυπήσει στην αντεπίθεση την ομάδα της Νίκης όμως κάποιες επιθετικές ενέργειες των Μυρμιδόνων έμειναν ημιτελής.

Στο 30′ είχαμε και μια μίνι διακοπή όταν στον αγωνιστικό χώρο εκτοξεύθηκε ένα πλαστικό μπουκάλι με τον διαιτητή της αναμέτρησης να κάνει συστάσεις. Στο 35′ η Νίκη έχασε ακόμη μία καλή στιγμή όταν ο Γιάκοβλεφ προσπάθησε να περάσει τον Κουτσουκέρα με τον τερματοφύλακα του Αχιλλέα να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια.

Ο Αχιλλέας έκανε αισθητή την παρουσία του στο 40′ όταν έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Νεμπεγλέρα οι αμυντικοί της Νίκης στην προσπάθεια τους να διώξουν είδαν την μπάλα να περνάει ελάχιστα πάνω από τα δοκάρια του Τζήμα. Η τελευταία καλή στιγμή του πρώτου μέρους ανήκε στην Νίκη όταν ο Γενιτσαρίδης έκανε την σέντρα ο Γαρυφαλλόπουλος τσίμπησε την μπάλα και την έστειλε μόλις άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο τώρα οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 47′ όταν έπειτα από αρχικά το σουτ του Γαρυφαλλόπουλου κοντραρέ η μπάλα κατέληξε στον Γιάκοβλεφ και αυτός με δυνατό σουτ από το ύψος του πέναλτι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Τρία λεπτά αργότερα η Νίκη κέρδισε πέναλτι όταν έπειτα από σέντρα ο Γαρυφαλλόπουλος βρέθηκε έδαφος έπειτα από μαρκάρισμα του Χατζή.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μέτσε ο οποίος νίκησε τον Κουτσουκέρα και πέτυχε το 2 – 0. Ο Αχιλλέας προσπάθησε να αντιδράσει και στο 55′ έχασε μια καλή στιγμή όταν ο Νεμπεγλέρας εκτέλεσε το φάουλ από τα όρια της περιοχής ο Τζήμας δυσκολεύτηκε όμως εν τέλει μπλόκαρε την μπάλα με δεύτερη προσπάθεια. Δύο λεπτά αργότερα η Νίκη κατάφερε να πάρει αέρα τριών τερμάτων όταν ο Μπάιριτς έκανε την σέντρα από τα αριστερά και ο Μέτσε με προβολή πέτυχε το 3 – 0.

Οι κιτρινόμαυροι κατάφεραν να μειώσουν στο 74′ όταν έπειτα από σέντρα από τα δεξιά ο Οικονόμου έπιασε την πρώτη κεφαλιά ο Κουρούμαλος έκανε κεφαλιά πάσα στον Τλούπα και ο τελευταίος με κοντινή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Τζήμα.

Οι γηπεδούχοι είχαν άμεση απάντηση σε αυτό το γκολ καθώς δύο λεπτά αργότερα ο Γιάκοβλεφ έκανε όμορφη ατομική ενέργεια και με διαγώνιο δεξί σουτ έστειλε την μπάλα στην απέναντι γωνία πετυχαίνοντας έτσι το 4 – 1. Οι γηπεδούχοι έχασαν ακόμη μια καλή στιγμή στο 85′ όταν ο Ντόλγκι εκτέλεσε το φάουλ η μπάλα σταμάτησε στο δεξί δοκάρι του Αχιλλέα και στην επαναφορά ο Μωυσίδης την έστειλε λίγο άουτ και το 4-1 παρέμεινε μέχρι την λήξη της αναμέτρησης.

Νίκη Βόλου (Ξηροφώτος): Τζήμας, Γενιτσαρίδης (84’ Λάιος), Μωυσίδης (87’ Ζιώγας), Καρτσαμπάς, Δημολιός, Βέργος, Ντόλγκι, Μέτσε, Γιάκοβλεφ, Μπάιριτς (63’ Ματθαίου), Γαρυφαλλόπουλος (78’ Βουρδάκης).

Αχιλλέας Φαρσάλων (Μάκης Τριανταφυλλόπουλος): Κουτσουκέρας, Καραμπούζης, Μάρκου (65’ Κατσανάκης), Κούλπας, Οικονόμου, Νεμπεγλέρας, Κόλα, Τλούπας (87’ Κομισόπουλος), Συράκος, Λόλας (85’ Καραμπίνας), Χατζής (63’ Κουρούμαλος).

Λεωνίδας, Σταφυλάς, Μπάλας (ΕΠΣ Τρικάλων).

Πηγή: ifarsala.gr