Πλήρωσε με το ίδιο… «νόμισμα»!

Σε ένα ματς με… φινάλε για… μη καρδιακούς, Δαμασιακός και Κιλελέρ αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 2 – 2. Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν στις καθυστερήσεις.

ΤΣΙΑΛΤΑΣ - ΔΟΥΚΑΣ - ΖΙΟΜΠΟΥΡΑΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ

Έτσι ο Δαμασιακός με έναν βαθμό ακόμη που πήρε τελικά αφού… «αυτοκτόνησε» στο τέλος, έφτασε συνολικά τους 21 και ισοβαθμεί στην 9η θέση με Νεάπολη και Νέες Καρυές. Από την άλλη το Κιλελέρ βρίσκεται στη προτελευταία θέση έχοντας 12 βαθμούς.

ΖΙΟΜΠΟΥΡΑΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΚΩΣΤΑΣ ΛΕΤΣΙΟΣ

Στο πρώτο ημίχρονο ήταν καλύτερο το Δαμάσι, καταφέρνοντας μάλιστα από πολύ νωρίς να πάρει το προβάδισμα στο σκορ. Μόλις στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης, γύρισμα από αριστερά ο Λούτσος στο ύψος της μικρής περιοχής και από το πρώτο δοκάρι ο Παναγιώτης Ραπτοτάσιος «άνοιξε» το σκορ.

ΔΑΜΑΣΙΑΚΟΣ 2016 - 2017 - ΠΑΝΗΓΥΡΙΚΟ - ΓΚΟΛ

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και έχασαν τη πρώτη τους καλή στιγμή στο 15′. Ο Χατζηλαδάς στο ύψος της γωνίας της μικρής περιοχής τσίμπησε την μπάλα αλλά την πλάσαρε άουτ. Επόμενη καλή στιγμή στο 21′. Ο Δούκας για τον Δαμασιακό έβγαλε μέσα στη περιοχή και δεξιά για τον Μπακαΐμη, ο οποίος όμως πλάσαρε άουτ.

ΧΑΤΖΗΣ - ΜΠΑΚΑΪΜΗΣ

Λίγο πριν το τέλος του πρώτου μέρους ο Δαμασιακός έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία. Στο 43′ ο Ραπτοτάσιος έκανε το γύρισμα από αριστερά για τον Λούτσο, ο οποίος πλάσαρε μέσα από την μικρή περιοχή αλλά ο Κουκοφίκης σωτήρια με τα πόδια απέκρουσε.

ΝΤΟΚΟΣ - ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά. Και στο 49′ έφτασαν κοντά στην ισοφάριση. Ο Γουρνάρης εκτέλεσε φάουλ στο δεύτερο δοκάρι, όπου πετάχτηκε ο Κώστας Κουσιώρας αλλά δεν πρόλαβε να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα.

ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ ΖΙΟΜΠΟΥΡΑΣ - ΜΠΑΚΑΪΜΗΣ

Νέα καλή στιγμή για το Κιλελέρ στο 55′. Ο Κουσιώρας άνοιξε δεξιά στον Γούση που μπήκε περιοχή και από δεξιά πλάγια πλάσαρε κάτω από τα πόδια του Μιγδάνη, όμως πάνω στην γραμμή απομάκρυνε ο Οικονόμου. Για να φτάσουμε στο 62′ όταν από συρτή μπαλιά του Γουρνάρη, ο Κουσιώρας βγήκε τετ – α – τετ, πλάσαρε και ισοφάρισε σε 1 – 1.

ΤΖΟΥΡΤΖΟΥΚΛΗΣ

Στο 81′ ωραίος συνδυασμός των Γούση – Κουσιώρα, ο τελευταίος σούταρε μέσα στη περιοχή και από τα δεξιά και ο Μιγδάνης αντέδρασε σωστά διώχνοντας σε κόρνερ. Στο 87′ όμως οι γηπεδούχοι πήραν ξανά κεφάλι στο σκορ. Κόρνερ ο Λέτσιος και καρφωτή κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι ο Μόκας και το 2 – 1 ήταν γεγονός.

ΤΖΟΥΡΤΖΟΥΚΛΗΣ - ΘΟΔΩΡΗΣ ΤΣΙΑΛΤΑΣ - ΤΣΑΛΤΑΣ

Όμως το Κιλελέρ δεν είχε πει τη τελευταία του λέξη ακόμη στο ματς. Και στο 90+2′ από κόρνερ του Χατζή, ο Παλάσκας με κεφαλιά ισοφάρισε με τον ίδιο τρόπο που δέχτηκε το δεύτερο γκολ, διαμορφώνοντας το τελικό 2 – 2.

ΡΑΠΤΟΤΑΣΙΟΣ - ΧΑΤΖΗΣ

Δαμασιακός (Κώστας Καζάκης): Μιγδάνης, Οικονόμου (89′ Σεΐζης), Βίδρας (75′ Λέτσιος Γ.), Μόκας, Λέτσιος Κ., Τσιάλτας, Ραπτοτάσιος, Ντόκος, Δούκας, Λούτσος, Μπακαΐμης.

Α.Ε. Κιλελέρ (Δημήτρης Δανιλούλης): Κουκοφίκης, Τζουρτζουκλής, Παλάσκας, Ζιόμπουρας Απ. (38′ Μουρατάι), Ζιόμπουρας Απ., Γουρνάρης, Γούσης, Χατζής (90+3′ Μπάλλας), Χατζηλαδάς, Παπαδημητρίου, Κουσιώρας.