«Πλήρωσε» την Ακαδημία με το ίδιο… νόμισμα

Την επιστροφή στις νίκες αλλά και στη ζώνη του προβιβασμού του στην Α΄ ΕΠΣ Λάρισας επέστρεψε ο Α.Ο. Μαυροβουνίου, κερδίζοντας στον Τύρναβο την ομώνυμη Ακαδημία με 2 – 0, ξεπερνώντας με τον καλύτερο δυνατό τρόπο την Κυριακάτικη ήττα στο Μαυροβούνι με 1 – 2.

Οι «πετεινοί» έφτασαν με τη νίκη τους στους 8 βαθμούς, έναν περισσότερο από τον Αμπελωνιακό που με την ισοπαλία στην έδρα του με τον Αετό Μακρυχωρίου έμεινε εκτός ζώνης προβιβασμού με 7 πόντους. Από την άλλη, η ομάδα του Νίκου Κεχαγιά, έμεινε με την σειρά της στους 4 βαθμούς και αυτομάτως εκτός διεκδίκησης ανόδου, μιας και μπορεί μαθηματικά να ελπίζει ακόμη, αλλά ουσιαστικά δύσκολα θα καταφέρει να πάρει κάτι περισσότερο από την απλή συμμετοχή στα μπαράζ ανόδου της Α΄1 ΕΠΣ Λάρισας.

Εκείνοι που έφτασν πιο κοντά στο τέρμα με το «καλημέρα» ήτνα οι γηπεδούχοι, όταν και ο Λόζος στο 4ο μόλις λεπτό είδε το διαγώνιο σουτ του από τα όρια της μεγάλης περιοχής να προσκρούει στη ρίζα του δεξιού καθέτου δοκαριού του Μπρέλλα, ενώ λίγο αργότερα στο 12′ το σουτ του Στάμου απομάκρυνε ο Σάπιος πάνω στη γραμμή σε κόρνερ.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν στην επανάληψη να κερδίσουν την αναμέτρηση. Στο 52′ μετά από όμορφη ατομική προσπάθεια του Πεζή, ο Χαλκιάς είδε τη μπάλα να καταλήγει στο βάθος της εστίας του για το 0 – 1 των «πετεινών», οι οποίοι «κλειδώσαν» την υπόθεση νίκη στο 71′ μετά από πάσα στη πλάτη της άμυνας των γηπεδούχων του Τριάντη και άψογο τελείωμα στη κίνηση από θέση τετ – α – τετ του Σάπιου.

Ακαδημία Τυρνάβου (Νίκος Κεχαγιάς): Χαλκιάς, Βλιώρας, Κόκκας, Κατσαβός, Καρράς, Μπάκος (86′ Καραΐσκος), Παπαχατζής Γ., Ντιντόκας (62′ Μπουζούκας), Στάμου (62′ Μπέλτσιος), Λόζος (84′ Παπαδόπουλος Γ.), Χαρισούλης.

Α.Ο. Μαυροβουνίου (Λάζαρος Αγγλόπουλος): Μπρέλλας, Μαντζαφούλης, Σάπιος, Μπάγκας Δ. (55′ Νότας), Κολιοφούτης, Τριάντης (90′ Ατέσης), Μπατζέλας Ν., Κυριάκος, Ακριβόπουλος (80′ λ.τ. Σιδέρης), Μπάγκας Αρσ., Πεζής (90′ Ριζόπουλος).