Πολλά γκολ… χωρίς νικητή

Αγγλικό σκορ είχαμε στο Μακρυχώρι, με τον Αετό να αναδεικνύεται ισόπαλος 3 – 3 με τον Ηρακλή Χάλκης. Αρνητικό γεγονός η είσοδος μερικών φιλάθλων του Αετού και η προσωρινή διακοπή του αγώνα από τον διαιτητή Σάρρο, για περίπου δέκα λεπτά. Κατά τα άλλα η αναμέτρηση είχε μία φορά ανατροπή του σκορ, ενώ με 10 παίκτες τέλειωσε την αναμέτρηση ο Ηρακλής Χάλκης καθώς αποβλήθηκε ο Πρίφτης στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Συγκεκριμένα τον 0 – 1 έκανε για τους φιλοξενούμενους ο Τσιλιάκος στο 18′ με όμορφο πλασέ, ύστερα από  πάσα του Κουσιώρα. Άμεση η απάντηση του Αετού επτά λεπτά αργότερα στο 25′, όταν ο Κεχαγιάς πήρε τη μπάλα έξω από την περιοχή και με όμορφο πλασέ ισοφάρισε για την ομάδα του.

Στο 41ο λεπτό η ομάδα της Χάλκης κέρδισε πέναλτι με τον Παπαδημητρίου, αλλά φίλαθλοι των γηπεδούχων μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο. Ο διαιτητής διέκοψε την αναμέτρηση για περίπου δέκα με δεκαπέντε λεπτά. Με την επανέναρξη της αναμέτρησης ο Παπαδημητρίου ανέλαβε την εκτέλεση δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του για δεύτερη φορά κάνοντας το 1 – 2.

Στο 45′ νέο πέναλτι, αυτή την φορά για την ομάδα του Μακρυχωρίου, με τον Νικούλι να ανατρέπεται μέσα στην περιοχή του Φαρμάκα. Εκτελεστής του πέναλτι ο Θέμελης ισοφαρίζοντας ξανά  σε 2 – 2, φάση κομβικής σημασίας για τους φιλοξενούμενους καθώς αποβλήθηκε ο Πρίφτης και έτσι οι φιλοξενούμενοι αγωνίστηκαν για ένα ολόκληρο ημίχρονο με δέκα παίκτες.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αετός κατάφερε και ανέτρεψε το σκορ με τον Νικούλι στο 57′ όταν πήρε τη μπάλα μέσα στην περιοχή και με ωραίο πλασέ έκανε το 3 – 2.

Το τελικό 3 – 3 σε αυτήν τη ανοιχτή αναμέτρηση ήρθε στο 82′ όταν ο Αλμυρούλης με δυνατό σουτ δεν άφησε πολλά περιθώρια αντίδρασης στον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Most Valuable Player…Άλκης Νικούλι!

Ένα κερδισμένο πέναλτι και ένα τέρμα ήταν ικανά για να του προσφέρουν τον τίτλο του πολυτιμότερου παίκτη. Ξεχώρισε από τους υπόλοιπους παίκτες του Αετού Μακρυχωρίου και σίγουρα αναμένεται να προσφέρει ακόμα περισσότερα στη συνέχεια του πρωταθλήματος.

Αετός Μακρυχωρίου (Γιώργος Καμάκας): Πουτσιάκας, Νασιάκος (τραυματισμός 40′ Μπουζώνας), Χριστιανίδης, Τίκος, Χρόνης, Κανάκης, Κεχαγιάς ( 75′ Μητσογιάννης), Θεμελής (65′ Τζαμάς), Φακίτσας, Νικούλι, Τέας.

Ηρακλής Χάλκης (Νίκος Ανδρέου): Φαρμάκας, Καφφές, Γουργιώτης, Πρίφτης, Αλμυρούλης, Κουσιώρας Ν., Βογιατζής Χρ. (85′  Μάνης), Παπαδημητρίου, Τζατζάκης (60′ Κουσιώρας Κ.), Ρέψης, Τσιλιάκος Αγγ. (75′  Δημόπουλος).