«Πορτοκαλί» το λαρισινό ντέρμπι στη Νέα Πολιτεία

Τη δεύτερη της νίκη στο πρωτάθλημα και στην έδρα της σημειώσε η Αστραπή Νέας Πολιτείας, κερδίζοντας στο λαρισινό ντέρμπι, τον ΠΑΟΛ Αβέρωφ με 3 – 1 σε ένα πλήρες χορταστικό παιχνίδι.

Η ομάδα του Βαγγέλη Μπρισίμη έφτασε τους έξι βαθμούς στον βαθμολογικό πίνακα, «ισοφαρίζοντας» τον ΠΑΟΛ Αβέρωφ, τον οποίο και ανάγκασε στην πρώτη του ήττα στη σεζόν.

Το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε στο 20ο λεπτό ο νεαρός, Σκουλίδης, με τον Αβέρωφ να απειλεί στο 42′ με τον Στεργίου να λαμβάνει την πάσα του Παρλάντζα, και από θέση τετ – α – τετ, σημάδεψε το κάθετο δοκάρι της εστίας της Αστραπής, η οποία πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 1 – 0.

Με την εκκίνηση του δευτέρου μέρους, το Αβέρωφ είχε την απάντηση στο γκολ του Σκουλίδη. Έπειτα από σέντρα του Λιλολάρι από δεξιά, ο Θωμάς Κουσιάς στο πρώτο δοκάρι με πλασέ στη κίνηση έστειλε τη μπάλα στην απέναντι γωνία του Τσατσάρα για το 1 – 1.

Στο 72ο λεπτό ο Αποστόλης Ταρταμπούκας «πλήγωσε» τη παλιά του αγάπη, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα του Κατωτικίδη για το 2 – 1, ενώ ο Γερακίνης έδωσε «αέρα» δύο τερμάτων στη «Σαχτάρ», δύο λεπτά αργότερα.

Το μόνο που κατάφερε από εκεί και έπειτα η ομάδα του Αβέρωφ ήταν να μειώσει με ένα σουτ – «κεραυνό» του Κοτρώτσιου, έξω από τη μεγάλη περιοχή της Αστραπής στο 81ο λεπτό της συνάντησης.

Αστραπή Ν. Πολιτείας (Βαγγέλης Μπρισίμης): Τσατσάρας, Σπύρος, Χλωρός, Κατσιάνος., Ζήσης, Καφφές, Καλτσάς, Σκουλίδης (67′ Αντωνόπουλος), Σκόμπας (60′ Γερακίνης), Ταρταμπούκας (87′ Πάγια), Πράπας (90′ Βουβουσίρας).

ΠΑΟΛ Αβέρωφ (Δημήτρης Κουκουλιάφκας): Κατωτικίδης, Στεργίου (90′ Μπαντέλας), Μητσιός, Μούτσα (76′ Σγουραλής), Κοτρώτσιος, Λιλολάρι, Ντέκας, Γραμμένος Θ. (46′ Κόκρας), Κουσιάς, Παρλάντζας, Μπαρούτας (78′ Τζήκας).