Προκρίθηκε με ανατροπή!

Τη πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου ΕΠΣΛ πανηγύρισε σήμερα το απόγευμα το Μαυροβούνι, καθώς κέρδισε στο γήπεδο του τον Ατρόμητο Αγίων Αναργύρων. Μία νίκη – πρόκριση όπου ήρθε με ανατροπή του σκορ και από το 0 – 2 το σκορ μετατράπηκε σε 3 – 2!

Το συγκρότημα του Γιάννη Κυρμιτζόγλου κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ και να πάρει προβάδισμα με 0 – 2, όμως η ομάδα του Λάζαρου Αγγλόπουλου είχε τα ψυχικά αποθέματα, γύρισε «τούμπα» το ματς κι έτσι πανηγύρισε την πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού με την ανατροπή του σκορ.

Στο 22ο λεπτό ο Γιάννης Τσιφλίζογλου μετέφερε τη μπάλα στον Πασχάλη Μπακαρτζή και ο τελευταίος με ωραίο τελείωμα έκανε το 0 – 1 για τους Αγίους Αναργύρους, με αυτό να είναι και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Με την εκκίνηση του δευτέρου μέρους, οι φιλοξενούμενοι διπλασίασαν τα τέρματα τους, με σκόρερ αυτή τη φορά τον Σάκη Δάσσιο. Ο υψηλόσωμος επιθετικός βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση και σούταρε, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα των γηπεδούχων και σημείωσε το 0 – 2.

Κι εκεί όπου όλοι νόμιζαν πως οι Άγιοι Ανάργυροι θα κρατήσουν το σκορ μέχρι τέλους, ήρθε… η «επανάσταση» του Μαυροβουνίου και η ολική ανατροπή του σκορ!

Αρχικά, στο 55ο λεπτό ο Τόλης Ακριβόπουλος με σουτ από θέση βολής μετά από ωραία ατομική προσπάθεια του Θανάση Παλάσκα μείωσε σε 1 – 2, ενώ τρία λεπτά αργότερα, ο 15χρονος Δημήτρης Μπάγκας με κεφαλιά ύστερα από σέντρα του Τόλη Ακριβόπουλου έφερε το ματς στα ίσια.

Η ολική ανατροπή για το συγκρότημα του Λάζαρου Αγγλόπουλου ήρθε στο 71ο λεπτό. Ο Νίκος Παυλόπουλος έκανε λάθος στην άμυνα του το οποίο και εκμεταλλεύτηκε ο Θανάσης Παλάσκας, που με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Ατρόμητου κι έκανε το 3 – 2.

Μάλιστα, εννέα λεπτά αργότερα το Μαυροβούνι άγγιξε και το τέταρτο τέρμα στη σημερινή συνάντηση. Ο Θανάσης Παλάσκας σούταρε από θέση βολής και αφού απέκρουσε αρχικά ο Νίκος Παυλόπουλος, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι της εστίας των φιλοξενουμένων κι έπειτα κατέληξε κόρνερ. Το κόρνερ πέρασε ανεκμετάλλευτο για τους γηπεδούχους και το 3 – 2 έμεινε μέχρι το τέλος, με το Μαυροβούνι να προκρίνεται στην επόμενη φάση του Κυπέλλου ΕΠΣΛ!

Α.Ο. Μαυροβουνίου (Λάζαρος Αγγλόπουλος): Καραποστόλης, Μπάγκας Δ. (83′ Νότας), Σάπιος, Μαντζαφούλης, Σιδέρης, Τριάντης, Μπατζέλας, Ακριβόπουλος (90′ Ριζόπουλος), Παλάσκας, Μπάγκας Αρσ., Πεζής (39′ λ.τ. Αθανασίου).

Ατρόμητος Αγίων Αναργύρων (Γιάννης Κυρμιτζόγλου): Παυλόπουλος, Παύλου, Σταυροθεόδωρος (34′ λ.τ. Κολοβός), Παναγιώτου, Κουμπούρας (77′ λ.τ. Κατσογιάννης), Τσιφλίζογλου, Μούμος, Μητρακούλης (61′ Ευαγγέλου), Αμαρλαριώτης Αθ. (86′ Αμαρλαριώτης Μ.), Μπακαρτζής, Δάσσιος.