Προκρίθηκε στην επανάληψη!

Με «αγγλικό» σκορ, ο Αχιλλέας Φαρσάλων επικράτησε του Παναγροτικού στο γήπεδο της Νίκαιας κι έτσι πέρασε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου ΕΠΣΛ.

Η ομάδα του Τάκη Παραφέστα κατάφερε να «ανοίξει» νωρίς το σκορ και να προηγηθεί στο σκορ δύο φορές, όμως οι παίκτες του Βαγγέλη Κώτσιου απάντησαν άμεσα και πιο συγκεκριμένα το σκορ ημιχρόνου ήταν ισόπαλο 2 – 2.

IMG_2600

Τελικά, ο Αχιλλέας Φαρσάλων στο δεύτερο μέρος με δύο τέρματα ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 2 – 4 κι έτσι προκρίθηκε στους «8» του θεσμού.

IMG_2637

Αρχικά, στο 6ο μόλις λεπτό ο Φίλιππος Καραμπούζης από πλάγια δεξιά και με διαγώνιο σουτ, κέρδισε τον Σαρακατσάνη κι έκανε το 0 – 1 για τον Αχιλλέα Φαρσάλων, ενώ έξι λεπτά αργότερα, ο Χρήστος Οικονόμου με κεφαλιά σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Παναγροτικού Νίκαιας.

IMG_2598

Η ισοφάριση του σκορ και το 1 – 1 ήρθε στο 19ο λεπτό για τους γηπεδούχους. Ο Θάνος Τριανταφυλλόπουλος έκανε ένα σου, ο Νίκος Κουτσοκέρας δεν υπολόγισε σωστά και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του Αχιλλέα, ενώ στο 25ο λεπτό οι «κιτρινόμαυροι» μπήκαν και πάλι μπροστά στο σκορ, με την κεφαλιά του Οικονόμου μετά την εκτέλεση κόρνερ του Πολύκαρπου Μπένου.

Μάλιστα, στο 38ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να είχαν πετύχει ακόμη ένα τέρμα, όμως την κοντινή προβολή του Νίκου Βούλγαρη έδιωξε πάνω στη γραμμή ο Παύλος Ψαθάς.

IMG_2593

Με την συμπλήρωση του πρώτου 45λέπτου, οι παίκτες του Βαγγέλη Κώτσιου έφεραν και πάλι τον αγώνα στα ίσια, με το σουτ του Θάνου Τριανταφυλλόπουλου που απέκρουσε αρχικά ο Νίκος Κουτσοκέρας και στην επαναφορά ο Ηλίας Χριστοδούλου από κοντά πραγματοποίησε το 2 – 2.

IMG_2596

Στο δεύτερο μέρος τώρα και στο 65ο λεπτό, ο Νίκος Βούλγαρης έβαλε και πάλι μπροστά τον Αχιλλέα στο σκορ με σουτ από πλεονεκτική θέση, ενώ στο 71ο λεπτό διαμορφώθηκε το τελικό σκορ.

IMG_2589

Ο Πολύκαρπος Μπένος «τσίμπησε» την μπάλα κι ενώ αυτή κατέληγε στα δίχτυα του Σαρακατσάνη, ο Δημήτρης Πλιάγκας έσπρωξε την μπάλα στο πλεκτό του Παναγροτικού και έτσι σημειώθηκε το 2 – 4. Βέβαια, οι γηπεδούχοι εκφράζουν πολλά παράπονα για το τελευταίο τέρμα, καθώς θεωρούν πως ο Πλιάγκας βρισκόταν σε θέση οφ σάιντ και κακώς δεν ακυρώθηκε το τέρμα αυτό για την ομάδα του Τάκη Παραφέστα.

IMG_2583

Παναγροτικός Νίκαιας (Βαγγέλης Κώτσιος): Σαρακατσάνης, Μπεκιάρης (61′ Σταυρινάκης), Ψαρούλης, Χονδρονάσιος, Ψαθάς (72′ Ξιώνας), Πανδρεμένος, Ανδρεόπουλος, Τίκας, Τριανταφυλλόπουλος, Χριστοδούλου, Καραφέριας (46′ Γεωργόπουλος).

IMG_2585

Αχιλλέας Φαρσάλων (Τάκης Παραφέστας): Κουτσοκέρας, Καραμπούζης (86′ Πατσιούρας), Κουρούμαλος, Οικονόμου, Τλούπας, Νεμπεγλέρας, Πλιάγκας (74′ Τσιανάκας), Τσετιροκλής (57′ Ζαγγανάς), Κομισόπουλος, Μπένος, Βούλγαρης.