Προχωράει παρακάτω…

Την ήττα με σκορ 3 – 0 δέχθηκε η ΑΕΛ στο γήπεδο της Τούμπας από τον ΠΑΟΚ, με την νίκη να έρχεται από το πρώτο μέρος για τους γηπεδούχους. Κακοί οι «βυσσινί» που δεν μπόρεσαν να πάρουν κάτι θετικό από τη σημερινή αναμέτρηση.

Οι «βυσσινί» δεν παρουσιάστηκαν όπως θα έπρεπε στο παιχνίδι, έχοντας συνολικά δύο ουσιαστικές ευκαιρίες στο ματς κι έτσι συμπλήρωσαν έξι παιχνίδια χωρίς νίκη για το 2018.

Η ΑΕΛ φιλοξενήθηκε στο γήπεδο της Τούμπας από τον ΠΑΟΚ, στο παιχνίδι που έκλεινε την 21η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League.

Συνεχής πίεση, ευκαιρίες και γκολ για τον ΠΑΟΚ

Το παιχνίδι ξεκίνησε πολύ καλά για τους γηπεδούχους και άσχημα για τους «βυσσινί». Και αυτό διότι οι παίκτες του ΠΑΟΚ πίεζαν από την αρχή τους παίκτες της ΑΕΛ για να βρεθούν στην αντίπαλη εστία, με αποτέλεσμα στα πρώτα οκτώ λεπτά οι γηπεδούχοι να έχουν τρεις ευκαιρίες.

Χορηγοί Μετάδοσης

Αρχικά, στο 4ο λεπτό ο Πέλκας σούταρε και ο Μπόζοβιτς μπλόκαρε τη μπάλα, όπως την ίδια κατάληξη είχε και η κεφαλιά του Μάτος ένα λεπτό αργότερα.

Στο 8ο λεπτό της συνάντησης τώρα, ο Βιεϊρίνια σούταρε έξω από τη μεγάλη περιοχή και ο Μλάντεν Μπόζοβιτς έπεσε και έδιωξε μακρυά τη μπάλα. Στην επόμενη φάση ήρθε και το γκολ για τους γηπεδούχους.

Οι πολλές ευκαιρίες στα πρώτα λεπτά έφεραν και το γκολ στο 11ο λεπτό. Ο Βιεϊρίνια έκανε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Πρίγιοβιτς με κεφαλιά έστρωσε τη μπάλα στον Σάκχοβ, όπου με κοντινή προβολή έκανε το 1 – 0.

Νέο γκολ ο ΠΑΟΚ, χωρίς ευκαιρία η ΑΕΛ

Ένα κακό πρώτο μέρος τελείωσε για την ΑΕΛ δεχόμενη και δεύτερο τέρμα στο 40ο λεπτό. Ο Πέλκας εκτέλεσε φάουλ από τη δεξιά πλευρά και ο Βαρέλα αφού έπεσε και πήρε τη κεφαλιά μέσα στη περιοχή της ΑΕΛ, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Μπόζοβιτς, με τον ΠΑΟΚ να κάνει δύο τα τέρματα του.

Σαν να μην έφθανε το 2 – 0 στο 40′, με το που ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 3 – 0 και «κλείδωσε» ουσιαστικά το ματς. Ο Δημήτρης Πέλκας τροφοδότησε τον Πρίγιοβιτς και ο τελευταίος αφού βρέθηκε απέναντι από τον Μπόζοβιτς πλάσαρε κι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ΑΕΛ για το 3 – 0.

Πρώτη απειλή με Αγκάνοβιτς

Η πρώτη ευκαιρία της ΑΕΛ ήρθε στο 50ο λεπτό της αναμέτρησης στο γήπεδο της Τούμπας. Έπειτα από πάσα του Μλαντένοβιτς ο Αντνάν Αγκάνοβιτς σούταρε μέσα από τη περιοχή του ΠΑΟΚ, όμως δεν βρήκε εστία και η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.

Στη συνέχεια του αγώνα οι γηπεδούχοι είχαν τη κατοχή της μπάλας και οι «βυσσινί» προσπαθούσαν να «κλέψουν» τη μπάλα για να βγουν στην αντεπίθεση

Η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου είχε νέες ευκαιρίες στο ματς με τον Μπίσεσβαρ να απειλεί με σουτ στο 75ο λεπτό και τον Μακ ένα λεπτό αργότερα, όμως αμφότεροι δεν βρήκαν στόχο και η μπάλα βρήκε την εξωτερική πλευρά των διχτύων του Μλάντεν Μπόζοβιτς.

Προς το τέλος του αγώνα η ΑΕΛ είχε μία καλή στιγμή με τον Νεμάνια Μλαντένοβιτς να σουτάρει από το ύψος της μεγάλης περιοχής του ΠΑΟΚ και τη μπάλα ωστόσο να περνά άουτ.

ΠΑΟΚ (Ράζβαν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια (73′ Αζεβέδο), Μαουρίσιο, Σάκχοφ, Μπίσεσβαρ, Κάμπος (62′ Μακ), Πέλκας (78′ Κάνιας), Πρίγιοβιτς.

ΑΕΛ (Ηλίας Φυντάνης): Μπόζοβιτς, Γιοβάνοβιτς (46′ Μλαντένοβιτς), Ζίζιτς, Γκοΐκοβιτς, Γουάλας, Φατιόν, Λαγός, Μασούρας, Αγκάνοβιτς (82′ Χούμπτσεφ), Μιλοσάβλεβιτς, Ναζλίδης (65′ Περόνε).

Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας), Πετρόπουλος (Αρκαδίας), Μπαλτάς (Αχαΐας).